Ražots Argentīnā
Ja neskaita 90. gadu eksperimentu, vārdā Taro, kas faktiski bija pārsaukts Toyota Hilux, «tonnīgie» pikapi VW ir pilnīgi neskarta teritorija. Amarok turpmāk būs Hilux niknākais konkurents, jo vācieši (kā gan citādi) notēmējuši uz augstāko pikapu kategoriju un Ford Ranger konkurentus ražot negrasās. Amarok, kas inuītu valodā nozīmē «vilks», ražots Argentīnā, un vismaz divas trešdaļas pikapu paredzēts pārdot Dienvidamerikā un Austrālāzijā. Tomēr viss izstrādes darbs norisinājies «vilku pilsētā» Volfsburgā, un arī vīriņš, kurš blakussēdeklī domās grauž nagus par futbola izlases likteni, ir inženieru elites biedrs no Touareg projekta. VW proponē, ka ar to, ka pikapi ir izturīgi un izpilda minimālās prasības, vairs nepietiek. Piekrītu, taču Nissan Navara nav nekāds kultivators. Tad ar ko izejam laukumā?
«Četrinieka» noslēpums
Pirmkārt, Amarok ir baigais skapis. 5,25 metri bez piekabes āķa, riteņu bāze virs trim metriem un vēl Sturmgeschutz dizains. 1555 x 1620 mm kaste ir lielākā klasē, un starp riteņu arkām eiropalete ieiet sāniski. Tikai līdz galam atveramu bortu VW nav iedomājies uztaisīt, lai iekrāvējs tiktu paletei klāt, - bet risinājums droši vien jau ir uz galda. Otrkārt, Amarok ir pirmais Nutzfahrzeug nodaļas modelis, kam 4x4 piedziņa ir standartā, un pirmais klasē ar trim piedziņas veidiem. Nu labi, diviem, ja atmetam bāzes 4x2. Ja uzrakstā 4MOTION uz borta «4» ir melns, tas ir «komfortablais» Amarok ar pastāvīgu pilnpiedziņu, Torsen centrālo diferenciāli un iespēju par 670 eiro dabūt bloķējamu pakaļējo. Ja četrinieks ir sarkans, pikapam ir pieslēdzams priekšējais tilts, pazeminātie pārnesumi un bezceļu elektronikas izlase, kas izlec no kārbiņas ar vienu pogas spiedienu.
Mežonīgākais tautas auto
Amarok ir pirmais pikaps ar CO2 izmešiem zem 200 g/km, un kāds tur brīnums ar tik mazu motoru! Pikapu klasiku lauksaimnieciskus dzinējus ar 2,5-3 litru tilpumu Amarok aizstāj divu litru biturbo TDI no VW Mutivan, tikai ar 163, nevis 180 zirgspēkiem. Kā tas tiks kalnā ar pilnu kravu un pieciem pasažieriem? Formāli grieze ir 400 Nm pie 1500 apgriezieniem, taču jau uz asfalta sajutām, ka zemo apgriezienu diapazonā motoram pietrūkst apjoma, kad mazākā turbīna vēl nav iegriezusies. Ieslēdzot pazeminātos pārnesumus, motors tiek nežēlīgi griezts, tiklīdz pieduros gāzes pedālim. Acīmredzot reduktorā izvēlēts grandiozs pārnesuma skaitlis, lai kompensētu jebkuru dzinēja mazspēju. Un tad «vilks» iet. Neviens Volkswagen nevar to, ko šis. Tas rāpjas un lec pa gravām ar Dakaras turega vieglumu. Heavy Duty piekare ar papildu lokšņu atsperēm (bezmaksas ekstra kopā ar motora un bākas aizsargiem) nelaiž cauri laukakmeņu sitienus. Elektronika pietur Amarok gan augšup, gan lejup, bet Offroad ABS samazina bremzēšanas ceļu šķidros dubļos par pusotru korpusu. Turklāt ar visai aptuvenām riepām, nevis zobainiem mud-graberiem. Traucē garais sajūga pedāļa gājiens. Pedālis «pieķer» pašā augšā gluži kā vecos pasātos, bet «automāti» Amarok nav paredzēti vismaz līdz 2012. gadam.
Traktors un turegs ar kasti
Kad atgriežamies no rallija pa ganībām, VW nometnē valda nomāktība, jo vācieši paspēlējuši serbiem 0:1. Paņemam citu mašīnu un steigšus tinamies prom. Bāzes versijā Amarok ir reāls traktors ar vienu nekrāsotu bamperi (jo pakaļējā nav vispār), «airiem» durvīs, busa riepām, bet ar obligātu Iļjiča spuldzīti kravas kastē. Trendline jau nokrāsots viss, salonā ievilkta elektrība, ir radio un kondicionēts gaiss. Panelis izskatās pēc pārtaisīta golfa, bet 12 voltu ligzdu ir tik daudz, ka viena ir pat kastē. Highline jau ir gandrīz Touareg ar kasti, paplašinātie spārni ietilpina 17" līdz pat 19" riteņus, ar kuriem Amarok joprojām brauc ļoti komfortabli un pat ātri. Dīvaini tikai, ka centrālā slēdzene strādā ar tik skaļu klakšķi kā Dacia Logan un ne vienmēr atslēdz visas durvis. Volkswagen atkal radījis labu automašīnu, taču to sagaida divi nopietni šķēršļi. Viens ir cena, jo Amarok solās būt 5-10% dārgāks par Hilux, bet single-cab versiju VW ieviest nesteidzas. Tas izslēdz «vilku» no spēles, piemēram, Somijā, kur double-cab skaitās vieglais auto ar atbilstošiem nodokļiem. Otra - Amarok nav CV, izdienas dokumentu un pircēju lojalitātes, ko citi nopelnījuši gan braucot vulkāna virsotnē, gan vadājot kazu mēslus. Ar Dakaras oficiālā auto titulu ir par maz, tāpēc pirmie 100 000 (ja ne mašīnu, tad kilometru) parādīs, cik «vilkam» stiprs mugurkauls.
P. S. Otrajā atlases spēlē Vācijas izlase apspēlēja Ganu un iekļuva astotdaļfinaļā. Inuīti to uzskatītu par labu zīmi.