Par izskanējušo ieceri - pirms nosūtījuma uz abortu ārstam jāpiedāvā topošajai mātei noklausīties viņas bērna sirdspukstus - viedokļi krasi atšķiras. Šo likuma grozījumu projektu Saeimas prezidijā nesen iesniedza deputātes no vairākām partijām. Viņas cer, ka šādi varēs izglābt vismaz kāda bērniņa dzīvību. Pēdējos divos gados mākslīgo abortu skaits Latvijā ir ap 9000, 10 000, skaitam ir tendence samazināties. Pērn Latvijā piedzima 21 677 bērni, abortos zaudēta tiek trešā daļa potenciāli dzimušo bērnu.
Katra dzīvība - daudz
«Pirms aborta izdarīšanas ārstam ir jādod iespēja mātei paklausīties bērna sirdspukstus, kā arī jāļauj redzēt bērniņa apveidi sonogrāfā. Mums speciālisti ir apgalvojuši, ka pēc tam, kad sieviete sirdspukstus dzird, bērniņu redz, viņa, ļoti iespējams, pārdomā,» stāsta viena no grozījumu projekta parakstītājām Saeimas deputāte Aija Barča (Liepājas partija). A. Barča saka - arī demogrāfijas rādītājus tā var uzlabot, «jo mazāk abortu, jo vairāk bērnu dzims, tas ir savstarpēji saistīti». Deputāte Solvita Āboltiņa (JL), kura arī šai idejai pievienojas, saka: ikviena izglābta dzīvība jau būs daudz. Arī sievietes tā pasargāšot no neapdomīgu lēmumu pieņemšanas.
Demogrāfijas rādītājiem ietekme būs maza, saka Starptautiskās migrācijas organizācijas Latvijas biroja vadītājs demogrāfs Ilmārs Mežs, taču, viņaprāt, ideja ir laba - ja tā izdotos pārliecināt kaut vai dažus desmitus sieviešu neveikt abortu, tas jau būs ļoti labi. Viņš gan šaubās, vai ir ļoti daudz svārstīgo sieviešu, viņaprāt, tie varētu būt 10-20%.
Ginekologi skeptiski
Dienas aptaujātie ginekologi uz šo ieceri raugās skeptiski, viņi uzskata, ka tā būs tikai sieviešu traumēšana, turklāt nav arī skaidrības, kas šo izmeklējumu apmaksās. «Tas nav īstais veids, kā likt sievietēm izšķirties dzemdēt vai veicināt demogrāfisko situāciju,» saka ginekoloģe Dace Matule. «Tagad sievietes kaunināsim, uzliksim sirdspukstus - tu ej uz slepkavību,» saka D. Matule. Viņa uzsver - sievietes, kuras izšķīrušās par abortu, jau tāpat labi nejūtas.
D. Matule saka - šis ierosinājums izskatās pēc pēdējā aizejošā vilciena, kuru kāds cenšas noķert. Vispirms jau būtu jādomā par to, kāpēc iestājas neplānota grūtniecība, skolās būtu vairāk jārunā par kontracepciju. Jauniešiem par to zināšanu neesot daudz, nesen bijis gadījums, kad kāda skolniece fizkultūras laikā sākusi dzemdēt, pat nezinājusi, ka gaida bērnu.
Komatiņš ar sirdsdarbību
Abortu sievietei var veikt līdz 11., 12. nedēļai, taču šobrīd tik agrīnā grūtniecības stadijā valsts ultrasonogrāfijas izmeklējumu neapmaksā. «Tajā laikā izskatās pēc maza komatiņa, kuram ir sirdsdarbība, pēc bērniņa sāk izskatīties tikai ap 11., 12. nedēļu,» saka D. Matule.
M.D. Broša par grozījumu ieceri saka pavisam tieši - izskatās pēc priekšvēlēšanu kampaņas. Viņa uzskata - ja tiešām grib palīdzēt, vajadzētu mazturīgajiem dalīt kontracepcijas līdzekļus, kā to dara atsevišķās citās valstīs.
Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas vadītāja Dace Rezeberga jautā - kas par šiem izmeklējumiem maksās? Viens ultrasonogrāfijas izmeklējums maksā, sākot no astoņiem latiem, līdzīgi maksā arī doplerogrāfija, saka Dienas aptaujātie ginekologi. Viņa atgādina, ka jau iepriekš asociācija runājusi ar Veselības ministriju (VM) par to, ka ļoti vajadzētu sievietēm, kuras gaida bērnus, veikt par valsts naudu ultrasonogrāfijas izmeklējumus 11.grūtniecības nedēļā, ne tikai 18. un 32., 33. nedēļā, kā tas ir līdz šim. Šāds izmeklējums būtu nepieciešams, lai atklātu agrīnas grūtniecības pataloģijas, taču VM atbildējusi, ka nav naudas. VM valsts sekretāra vietnieks Juris Bundulis stāsta, ka pagaidām jauno likuma grozījumu projekts nav ar VM apspriests, par pieejamo finansējumu viņš saka - šobrīd naudas nav. J. Bundulis saka: par šo ieceri nepieciešama arī kārtīga diskusija.