Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide saka: «Protams, mēs ļoti rūpīgi izvērtēsim katru gadījumu individuāli, lemjot par solārija apmeklēšanu.» Ģimenes ārsta vai dermatologa zīme būs derīga sešus mēnešus. Solāriju salonā personālam būs jāpieprasa klientiem personu apliecinoši dokumenti vai autovadītāja apliecība, lai pārliecinātos par viņu vecumu. Personālam būs pienākums novērtēt klienta ādas stāvokļa atbilstību solārija apmeklējumam. Ja kāds bērns būs izsprucis cauri bez ārsta izziņas, uzņēmumam draud administratīvais sods līdz 250 latiem. Kārtības ievērošanu kontrolēs Veselības inspekcija. Veselības ministrijas (VM) pārstāve Inga Šmate stāsta, ka valdības noteikumi stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas Latvijas Vēstnesī, iespējams,tas varētu būt nākamajā nedēļā.
Latvijas Sauļošanās un solāriju asociācijas pārstāvis Ģirts Ģederts Dienai saka: šie noteikumi nav nekāds jaunums. Solāriji rēķinoties - iespējams, kāda daļa klientu atbirs. Tiesa, neesot precīzi zināms, cik pusaudžu apmeklē solārijus: «Citur salonu apmeklē viens pusaudzis divos mēnešos, bet citur, kur salons tuvāk skolai, dzīvojamam masīvam, - tie ir 20% klientu.»
Galvenais iemesls, kāpēc ieviestas jaunās prasības, saistīts ar onkoloģisko slimību risku. Statistikas dati un pētījumu rezultāti liecina par ādas vēža gadījumu skaita pieaugumu. Konstatēts, ka katru gadu pasaulē diagnosticē divus līdz trīs miljonus ādas vēža gadījumu, tai skaitā 132 000 melanomas gadījumu, rakstīts valdības noteikumu projekta anotācijā. Latvijā ik gadu vidēji ir līdz 200 saslimšanas gadījumiem ar ļaundabīgām ādas melanomām.
Ziemeļeiropā veikti pētījumi liecina, ka tieši lielā solāriju pakalpojumu popularitāte jauniešu vidū ir viens no galvenajiem riska faktoriem, jauniešu āda ir jutīgāka pret ultravioletā starojuma ietekmi nekā pieaugušajiem, un, jo agrāk organisms tiek pakļauts šā starojuma ietekmei, jo vairāk palielinās risks saslimt ar ādas vēzi. Tāpēc Pasaules Veselības organizācija sadarbībā ar Eiropas Ādas vēža ierobežošanas asociāciju rekomendējusi valstu valdībām izstrādāt noteikumus par solāriju pakalpojumu lietošanu un ierobežot solāriju pakalpojumus bērniem. «Bērni būs dermatologu un ģimenes ārstu uzraudzības lokā. Ja izziņa būs izsniegta un pēc pusgada pusaudzis ieradīsies pie ārsta ar tumšu ādu, protams, nākamo izziņu ārsts vairs nedos,» saka I. Šmate.