«Nozare un uzņēmums dinamiski attīstās, un es eju līdzi,» Līga rezumē. Viņa ir vienīgā tehniskā direktore sieviete telekomunikācijas nozares uzņēmumos Baltijā, taču tic, ka ikvienā darbavietā nozīme ir nevis dzimumam, bet tam, lai darbs patīk un tiešām saista.
Savstarpēji iepatikās
Lai gan pēc skolas Līgai bija skaidrs, ka jātēmē uz kaut ko tehnisku, kur vairāk sirdij tuvo eksakto priekšmetu, lēmumu izvēlēties tieši telekomunikāciju studijas Rīgas Tehniskajā universitātē lielā mērā noteica pārrunas ar attiecīgās fakultātes dekānu. «Viņš tā smuki mācēja «pārdot», ka šī ir nākotne un tas, kas nesīs veiksmi, plauks un zels,» Līga atceras un atzīst, ka dekāna uzburtā aina dzīvē patiešām arī piepildījusies.
Kad Līga sāka studēt, Latvijā mobilie telefoni vēl tikai sāka parādīties, studijās vairāk bija teorijas, bet to, kā telekomunikācijas izskatās praksē, Līga ieraudzīja, tikai maģistrantūras sākumā sākot darba gaitas. Tā kā šī joma Latvijā bija strauji sākusi attīstīties, uzņēmums Baltcom GSM meklēja strādāt gribošus studentus. «Pieteicos, laikam iepatikos, un viss iepatikās arī man, un tā te paliku,» Līga saka. Darbu viņa sāka ar pašu pamatu apgūšanu - kas notiek mobilo sakaru tīklā, kas - centrālēs. Drīz pēc tam uzņēmumu nopirka Tele2, sekoja reorganizācija un izmaiņas, un tika sākts veidot jau Baltijas līmeņa sakaru tīkla struktūru. «Man tika uzticēts izveidot tīklu vadības centru visām Baltijas valstīm,» Līga saka un skaidro, ka šāds centrs gādā, lai visu trīs valstu tīkli tehniski funkcionētu. «Tas bija darbs 24/7, bija jābūt visa tīkla acīm un ausīm.»
Pēc dažiem gadiem šis Līgas amats paplašinājās teritoriāli, aptverot arī Krieviju, kur Tele2 bija ieguvis darbības licenci. Vēl pēc kāda laika papildus Baltijas un Krievijas tīklu vadības centra stūrēšanai Līga sāka vadīt viesabonēšanas tehnisko nodrošināšanu šajās valstīs. Tas viss gan nozīmēja arī regulāru braukāšanu pa Baltiju un Krieviju. «Tālākais, kur darba dēļ esmu tikusi, ir attāls Irkutskas punkts.»
Lai klienti nepamana
Par nākamo karjeras puzles gabaliņu Līgai kļuva 3G tīkla ieviešanas projekta vadīšana 2005. gadā. Ar to bija jātiek galā strauji, ierobežotā laikā, turklāt Tele2 bija pirmais Latvijā, kas uzsāka darbību 3G tīklā. Tas deva labu pieredzi, kā panākt, lai katra projektā iesaistītā puse izdara savu darāmo, un kā visu vajadzīgo dabūt gatavu noteiktā termiņā. Vai tas nozīmēja darbu līdz vēlam vakaram vai bez brīvdienām? «Es laikam varu sevi paslavēt par to, ka māku veiksmīgi saplānot laiku, tāpēc man nav gadījies dienu no dienas strādāt līdz naktij. Ir, protams, bijušas atsevišķas reizes, kad darbā jāaizkavējas ilgāk, bet kopumā arī šis apjomīgais 3G projekts bija skaisti saplānots, lai darba laikā es strādātu, bet brīvajā laikā - atpūstos,» Līga saka. Kopš viņa šopavasar pabeigusi MBA studijas Rīgas Biznesa skolā, brīvā laika arī kļuvis vairāk, un to Līga pavada, ar ģimeni un draugiem sportojot, braucot ekskursijās un citādi «nesēžot mājās».
Nākamais viņas amats bija Tele2 investīciju kontroliere, kas vairāk bija saistīts ar finansēm. «Izmaksu kontrole, matemātika, cipari, ekseļa tabulas,» Līga raksturo. Vai patika? Līga atbild, ka viņai vislabāk tīk tieši ciparu un tehnisko lietu kombinācija, kad var redzēt, kur nauda aiziet un kā ieguldītais sevi atpelna.
Jau līdztekus šim darbam Līgai uzticēja papildu pienākumu, kas vēlāk izvērsās kā vēl viena milzīga projekta vadīšana un īstenošana - Tele2 sāka modernizēt sava tīkla infrastruktūru. «Projekts ilga pusotru gadu, tajā tika investēti deviņi miljoni eiro, un tas bija viens no lielākajiem projektiem mobilo sakaru vēsturē Latvijā. Tas, kas mums rezultātā sanācis, ir Baltijas līmenī modernākais sakaru tīkls,» Līga stāsta un piebilst, ka lielākais izaicinājums šādā pilnīgā bāzes staciju aparatūras un citu tīkla elementu nomaiņā bija izdarīt visu tā, lai klienti šīs darbības vispār nepamana. «Tas ir kā nomainīt lidmašīnai motoru, kamēr tā lido.» Tomēr viņas skatījumā neizdarāmu lietu nav, jo viss atkarīgs no paša attieksmes. «Protams, reizēm liekas - ārprāts, ko lai te tagad dara? Tad vajag vēsu prātu paskatīties uz visu no malas, un risinājuma bilde pati sāk veidoties. Ja man prasa - vai tev darbā ir stress, es saku - nē, ir tikai darbs, kas jādara,» Līga teic.
Kā pie otras ģimenes
Lielajam tīkla modernizācijas projektam pa vidu nāca iespēja augt profesionāli tālāk - Līga kļuva par Tele2 tehnisko direktori Latvijā, un arī šis amats ietver daudzus izaicinājumus. Viens no aktuālākajiem ir 4G tīkla pārklājuma strauja izvēršana šogad, jo klientu prasības, tajā skaitā mobilā interneta lietošanā, aug, vajadzības mainās, gluži tāpat kā, laikam ritot, mainījies arī pats mobilais telefons - tas vairs ne tuvu nav rīks tikai runāšanai. Līga ir arī Tele2 vadības komandā, un tā ir iespēja izlemt daudzus uzņēmumam svarīgus jautājumus. Ja te kļūs par šauru, Līga ir gatava pamēģināt pastrādāt Tele2 kādā citā valstī.
Uzņēmumu gan viņa mainīt negrib, jo viņai tajā patīk, kaut arī te nostrādāti jau teju 15 gadu. «Uzņēmuma iekšējā kultūra saskan ar manām vērtībām. Tāpēc uz darbu nāku kā pie otras ģimenes, man ir ļoti atbalstoši kolēģi un vadība. Zinu, katra diena būs ar kaut ko interesanta, dinamiska, neatkārtojama un var atnest jaunus pārsteigumus,» Līga stāsta un slavē arī savus 39 padotos, kuri darbu darot ar prieku. «Tad atdeve ir vienkārši izcila. Man arī ir svarīgi, lai darbinieks pats gribētu darīt to, ko dara. Es varu iedot virzienu, pateikt, uz kurieni mēs dodamies, bet, kā to izdarīt, - tas, manuprāt, jāatstāj darbinieku pašu ziņā,» Līga saka.