Ažiotāža, ko izsauca dāņa paziņojums par bīstamajām transtaukskābēm latviešu vafelēs, ir mūsu sabiedrībai svētīga. Tā izglīto cilvēku un pievērš uzmanību svarīgai problēmai, par kuru daudziem nebija ne jausmas. Transtaukskābes, kuras, ilgstoši lietojot, ir bīstamas veselībai, sastopamas arī dabiskajos produktos. Tomēr īpaši lielā daudzumā tās rodas produktos, kurus iegūst eļļas transformācijas rezultātā - spiežot eļļu augstā temperatūrā, rafinējot, hidrogenējot šķidros augu taukus margarīnos. Čipsi, frī, konditorejas izstrādājumi, margarīns, ātrās uzkodas, lūk, bīstamākie transtaukskābju avoti mūsu uzturā.
Reizi nedēļā apēdis paciņu Selgas vafeļu vai hamburgera porciju ar frī, neviens slims nekļūs. Veselību var sabojāt, lietojot šādus produktus uzturā regulāri un pārmērīgi. Mērenība, uztura dažādība, veselīgi pašu gatavoti produkti - tā ir pareizā pieeja veselīgam uzturam. Savukārt iegādājoties pārtikas produktus, jāaplūko to sastāvs, pašiem izvēloties vielas, kuras lietojam pārtikā. Informācijas bagātība, kas mūsdienās ir pieejama ikvienam, ļauj ātri tikt skaidrībā ar produkta patieso uztura vērtību un derīgumu veselībai. Katram, kam nav slinkums, vienkārši ierakstot Google meklētājā vielas nosaukumu, ir iespēja gūt plašu informāciju par to.
Tāpēc galvenais noteikums, lai produkta sastāvs un vielu daudzums tajā būtu maksimāli godīgi norādīts uz iepakojuma. Transtaukskābju norādīšanai uz iepakojuma būtu jākļūst par likuma prasību Latvijā.