2014. gada top 10 pētījuma respondenti - darba ņēmēji - iekļāvuši arī Lattelecom (2. vieta), Latvijas Mobilo telefonu (3. vieta), kā arī uzņēmumus Swedbank, Latvijas valsts meži, Statoil Fuel & Retail Latvia, Air Baltic Corporation, Latvijas gāze, Latvijas Banka, Latvijas dzelzceļš.
Māris Silinieks, WorkingDay Latvia mārketinga direktors, komentē, ka šobrīd darba devēju reputācija ar katru gadu stabilizējas - atšķirībā no laika pēc ekonomiskās krīzes, kad uzņēmumu reputācija darba meklētāju acīs bija mainīga, jo darba devējiem bieži nācās pieņemt nepopulārus lēmumus par darbinieku atlaišanu, atalgojuma pārskatīšanu u. tml. Patlaban būtisku reputācijas maiņu uzņēmums var panākt, ja mērķtiecīgi spodrina savu tēlu un komunicē ar darba ņēmējiem. Kā pozitīvu piemēru M. Silinieks min Draugiem Group (Draugiem.lv), kas 2011. gadā pārcēlās uz ērtu un modernu biroju, par to komunicējot masu saziņas līdzekļos. Līdz ar fotoekskursiju jaunajā birojā uzņēmums pastāstīja arī par citiem labumiem, kas tiek piedāvāti tā darbiniekiem. Tas uzņēmumam ļāva iekārotāko darba devēju topā 2012. gadā pakāpties par 28 vietām, un nu jau trešo gadu Draugiem Group nemainīgi saglabā 12. vietu. «Tas ir nozīmīgs sasniegums laikā, kad IT nozares uzņēmumi sīvi cīnās par talantīgākajiem speciālistiem,» teic M. Silinieks.
Viņš tomēr norāda, ka tajā pašā laikā ne visi darba devēji apzinās, cik liela nozīme personāla piesaistē ir uzņēmuma tēlam darba tirgū. «Sliktu slavu nevar aizlāpīt ar lielu algu. Reiz kāda uzņēmuma personāla vadītāja atzinās, ka uzņēmums saviem darbiniekiem var atļauties maksāt mazākas algas nekā konkurenti, jo tam ir laba reputācija un visi tik un tā vēlas tajā strādāt. Uzņēmumam, kurš taupa līdzekļus sava tēla spodrināšanai, var nākties maksāt lielākas algas, lai piesaistītu konkurētspējīgus speciālistus.»