«Ļoti zinošs, jūru pārzināja, ar kartēm mācēja darboties, ar navigāciju. Ja ko nezināja, varēja viņam pajautāt,» saka Ivo Tikums, jahtu centra Mērsrags vadītājs. Iespējams, viņš bija pēdējais krastā, kurš ar V. Antsonu runāja - pavadīja viņu ceļā. Torīt ap pulksten 9 abi esot izskatījuši laika prognozes - pūtis dienvidu, dienvidrietumu vējš, viss licies labvēlīgi ceļojumam. Jāatgriežas bija pēc trim dienām. Tiesa, V. Antsons minējis, ka jahtai esot problēmas ar dzinēju. Pēc pašlaik pieejamās informācijas, dzinējs brauciena laikā problēmas neradīja. Kad jahta nogādāta krastā, aculiecinieki zināja teikt, ka jahtas priekšējā bura bijusi driskās. Šis nav pirmais gadījums, kad jahta Mārupe pazaudējusi jūrā kapteini. 2005. gadā no jahtas jūrā iekrita tās kapteinis Hardijs Matīss, kuru tā arī neizdevās atrast.
V. Antsona paziņas burātāji saka - viņam ir ilga burāšanas pieredze - kopš 1984. gada. Viņš iestājās Latvian Sailing Team komandā, sacensībās piedalījās pēdējos divus gadus. Neesot bijis pārgalvīgs burātājs, taču nereti diemžēl gadoties, ka vispieredzējušākie pieļaujot visrupjākās kļūdas, jo, iespējams, brauciena laikā domā vairāk par līdzbraucēju drošību, nevis savējo. Pēc kāda V. Antsona paziņas stāstītā, šis bijis čarterbrauciens, kādos Mārupes kapteinis devies samērā bieži. Viņš arī draugiem esot minējis, ka meklējis šim braucienam uz Gotlandi līdzbraucēju no burātājiem, taču neesot izdevies tādu nedēļas vidū atrast.
Jahta ar sešiem pasažieriem - četriem pieaugušajiem un diviem bērniem - izbrauca no Mērsraga jahtu kluba. Nelaime notika Kolkas bākas tuvumā. «Pulksten 18.46 saņēmām pirmo zvanu no cilvēkiem, kas bija uz jahtas, tie bija pasažieri, nelaimes brīdī neviens nespēja jahtu vadīt, piemēram, apgriezt apkārt, lai uzņemtu ūdenī iekritušo cilvēku,» saka Valdis Vingra, Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Krasta apsardzes dienesta Jūras meklēšanas un glābšanas koordinēšanas centra priekšnieka vietnieks. Tobrīd laika apstākļus par labvēlīgiem nevarēja nosaukt, jūrā bijuši arī krietni lieli viļņi. Dienests esot devis pasažieriem norādījumus, lai V. Antsona virzienā sviež glābšanas riņķus, glābšanas vesti, kur pieķerties, taču nav ziņu, vai V. Antsonam tas izdevies.
V. Vingra arī saka - ļoti nozīmīgi bija operatīvi sākt meklēt jahtu ar pasažieriem, kuri bez burāšanas iemaņām bija palikuši vieni atklātā jūrā negaisa laikā. «To var salīdzināt gandrīz vai ar autobusu, kurš pilns ar pasažieriem un no kura pēkšņi izkāpis vadītājs,» bilst V. Vingra. Pazudušā kapteiņa meklēšanā otrdien un trešdien iesaistījās gan Latvijas, gan Igaunijas dienesti, arī jūras spēku kuģis Astra un NBS helikopters, kurš septiņas astoņas stundas pārlidoja teritoriju.