Pateicoties ievērojamu restrukturizācijas pasākumu uzsākšanai jau 2011. gada nogalē un akcionāru finansējumam, airBaltic pārvarēja lielāko krīzi nacionālās lidsabiedrības pastāvēšanas vēsturē, teikts nacionālās aviokompānijas izsūtītajā informācjā medijiem.
2012.gada 1.ceturksnī uzņēmuma vadības komanda sadarbībā ar starptautiskiem biznesa un aviācijas ekspertiem izstrādāja uzņēmuma biznesa plānu turpmākajiem pieciem gadiem. Jaunais biznesa plāns airBaltic ReShape iezīmē aviokompānijas nākotnes attīstību, tostarp flotes modernizāciju, izmaksu optimizāciju, darbības efektivitātes paaugstināšanu, ieņēmumu palielināšanu un uzlabojumus lidojumu tīklā - kopumā 27 specifiskas iniciatīvas 14 jomās.
Īstenojot airBaltic ReShape, aviokompānija plāno konsolidāciju par 330 miljoniem latu piecu gadu laikā - posmā no 2012.-2016.gadam. airBaltic ReShape mērķis ir atjaunot aviokompānijas pelnītspēju 2014.gadā.
Plānots, ka airBaltic ReShape restrukturizācijas process jau šogad sniegs būtisku ieguldījumu lidsabiedrības finanšu rādītāju uzlabošanā, 2012.gadā nodrošinot zaudējumu samazinājumu līdz 38 miljoniem latu.
"airBaltic biznesa plāns turpmākajiem pieciem gadiem paredz arī modernizēt floti, lai nākotnē izmantotu pamatā divu veidu lidmašīnas - Bombardier CS300 jaunākās paaudzes reaktīvās lidmašīnas, kā arī šobrīd rīcībā esošās Bombardier Q400 Next Gen turbopropelleru lidmašīnas reģionālajiem lidojumiem. Modernizēta flote ļaus airBaltic strādāt daudz efektīvāk un ar zemākām izmaksām, kā arī saglabāt uzsvaru uz biļetēm par pieejamām cenām lidojumiem uz Eiropu, Tuvajiem Austrumiem, Krieviju un NVS valstīm, kā arī palielināt lidojumu biežumu uz augsti pieprasītajiem galamērķiem," teikts paziņojumā.
Jau iepriekš ziņots, ka airBaltic un Bombardier Aerospace 10. jūlijā paziņoja, ka ir parakstījuši nodomu protokolu par 10 CS300 lidmašīnu iegādi un pirkuma tiesību saņemšanu vēl desmit CS300 lidmašīnām, par kopējo kataloga cenu 20 lidmašīnām 1,57 miljardu ASV dolāru (898 miljoni latu) apmērā.