Turklāt ieguldīšana tajos parāda vērtspapīros, kur ienesīgums ir augstāks par tā dēvētajām etalona jeb finansiālā ziņā stabilāko valstu obligācijām, var būt saistīta ar paaugstinātiem riskiem, turklāt ieguldījuma riska un ienesīguma procentus šobrīd diezin vai var uzskatīt par sabalansētiem. Tas nozīmē, ka tieši konservatīvajiem ieguldījuma plāniem šobrīd nākas darboties sarežģītos apstākļos, jo var pienākt brīdis, kad obligāciju ienesīgumam vairs nebūs iespējams kristies, un tas savukārt nozīmē to, ka arī parādu vērtspapīru un tiem dažādu piesaistīto finanšu atvasinājumu cenas vairs nevarēs celties.
Palīdz akcijas
Lūkojoties uz pensiju plānu 12 mēnešu ienesīgumu šā gada 26. novembrī, rezultāti tik tiešām ir visai iedvesmojoši. Kā liecina portāla manapensija.lv dati, minētajā datumā 14 no 28 pensiju otrā līmeņa plāniem, kuri darbojas vairāk nekā gadu, 12 mēnešu ienesīgums ir pārsniedzis 10% atzīmi. Sevišķi labi ir klājies plāniem, kuru darbība paredz investēt akciju tirgū līdz 75% no kopējā ieguldījumu portfeļa. Šajā ziņā labākais sniegums ir bijis SEB indeksu plānam, kuram 26. novembrī 12 mēnešu ienesīgums sasniedza 16,68%. Ļoti tuvu šim sniegumam bijis arī pensiju plāns INDEXO Jauda 16–50 ar 15,83% ienesīgumu gadā.
Kā liecina finanšu pārvaldnieka ziņojums par darbību šā gada trešajā ceturksnī, 72,53% SEB indeksu plāna līdzekļu bija izvietoti akciju tirgus fondos, savukārt 20,85% – fiksēta ienesīguma vērtspapīros. Raugoties uz konkrētām investīcijām ieguldījuma fondos, 9,28% bija ieguldīti Amundi MSCI Europe ETF, 9,07% – iShares Core S&P 500 ETF, bet iShares Core Euro Corp Bond Fund atvēlētais līdzekļu īpatsvars sasniedza 8,77%. Raugoties uz ģeogrāfisko ekspozīciju – lielākās investīcijas ir saistītas ar ASV, kur tika ieguldīti 47,76% pensiju plāna aktīvu, savukārt Eiropai atvēlēto līdzekļu īpatsvars sasniedza 39,86%, bet Japānai – 6,78%.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 2. decembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
VVZ
oskars
Nata