Viena no jaunajām mediatorēm ir Ieva Ļeņova, zvērināta advokāte, sertificēta maksātnespējas procesu administratore. Par mediāciju Ieva domāja jau labu laiku, pirms uzsāka apmācību kursu, kas ir obligāts, lai varētu kārtot mediatora eksāmenu. Arī līdz šim praksē kā zvērināta advokāte Ieva mēģināja panākt tādu strīda risinājumu, kas būtu pieņemams abām pusēm, noslēdzot izlīgumu. Tomēr dzīvē bieži vien cilvēki uzlūko izlīgumu no varas pozīcijām, tas ir, mēģinot uzspiest savu gribu otram. Turklāt tieši ģimenes lietās ir iesaistīts ļoti daudz emociju, un, lai šķirtu laulību, ir jāatrisina daudz jautājumu – par bērniem, uzturlīdzekļiem, mantiskie utt.
Pagājušajā gadā Ieva pieteicās uz mācībām, izmācījās pirmo moduli, lai saprastu, vai mediācija ir tas, kas ir vajadzīgs, un vai viņa gribētu to darīt. Kopumā ir trīs moduļi, un jau pirmajā modulī Ieva saprata, ka mediācijas principi un idejas ir viņai tuvas, tāpēc arī turpināja mācības. Apmācību process ir gana intensīvs, pirmajā modulī tās bija četras dienas pēc kārtas no rīta līdz vakaram. Protams, bija vājuma brīži, kad negribējās turpināt, tomēr vienlaikus šis bija arī moments, kad saprast, kas ir svarīgi, un salikt pa plauktiņiem savas prioritātes. Otrajā un trešajā modulī bija jāmācās trīs pilnas dienas katrā – no piektdienas līdz svētdienai. Ievai savus mediācijas pasniedzējus drīzāk gribas saukt par skolotājiem, viņi mācīja ļoti interesanti, līdz ar to pēc ieguldītā laika un enerģijas apmācību beigās bija tikai loģiski mēģināt nolikt eksāmenu un iegūt sertifikātu.
Principi, kas darbojas mediācijā, pastāv ar ikdienas dzīvē. Apmācībās bija iespēja paskatīties uz lietām atšķirīgi, jo tās ir attiecības ar cilvēkiem jebkurā jomā.
Ievas izpratnē nav lielas atšķirības, vai runāt ar veikala kasieri, žurnālistu vai uzņēmuma direktoru, – pretī ir cilvēks.
Jā, cilvēki ir dažādi, bet ir pamata lietas, kas ir svarīgas visiem – dzīvot mierīgā, harmoniskā sabiedrībā. Tās ir daudzas un dažādas savstarpējās cilvēku attiecības, un lielākā daļa cilvēku nespēj dzīvot konfliktā ilgstoši. Te arī rodas dabiska vēlme atrisināt jautājumus un problēmas. Cilvēku patiesās vajadzības neatrodas virspusē, tās ir jāsaskata. Mediācijas apmācībās pasniedzēji stāstījuši ļoti labu piemēru par apelsīnu. Ģimenē ir divi bērni, un katrs grib apelsīnu, bet mājās ir tikai viens apelsīns, arī veikali jau ir ciet. Tomēr, pajautājot katram bērnam, kāpēc viņam vajag apelsīnu, izrādās, ka viens grib sulu, bet otrs – miziņu kūkas dekorēšanai. Līdz ar to šajā gadījumā apelsīnu var sadalīt tā, lai visi būtu apmierināti. Mediācija ir ļoti labs, alternatīvs domstarpību risināšanas veids.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena piektdienas, 2. marta, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Garais
Nabadzīte, Ieviņa !