Digitalizācija un tehnoloģijas būtiski iespaidos arī darba drošību un veselības aizsardzību Eiropas darbavietās. To visu divus gadus ilgušā projektā pētījusi Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūra (EU-OSHA). Nupat tā publicējusi ziņojumu par galvenajiem šī projekta rezultātiem – prognozēm par informācijas un telekomunikāciju tehnoloģiju (IKT) sasniegumiem un to iespējamo ietekmi uz darba veidu un organizāciju, kā arī problēmām un iespējām, ko tās var nest sev līdzi darba drošībā un strādājošo veselības aizsardzībā.
Digitalizācija un jaunu tehnoloģiju parādīšanās ietekmē darba veidu un uzdevumus, jomas un nozares, kurās cilvēki strādā, un pat viņu uztveri attiecībā uz darbu. Tendences liecina, ka līdz 2025. gadam IKT būs mainījušas aprīkojumu, rīkus un sistēmas, ko izmanto, lai organizētu, pārvaldītu un nodrošinātu produktus, pakalpojumus un zināšanas. EU-OSHA ziņojumā Prognozes par jauniem un iespējamiem darba drošības un veselības aizsardzības riskiem saistībā ar digitalizāciju līdz 2025. gadam ir aplūkota digitalizācijas potenciālā ietekme, kas saistās ar kolaboratīvajiem robotiem, mākslīgo intelektu, lietu internetu, autonomajiem transportlīdzekļiem, bioniku, virtuālo un paplašināto realitāti, valkājamām tehnoloģijām, lielu datu apjomu, 3D un 4D drukāšanu, kā arī tiešsaistes platformām.
Balstoties uz sociālo, tehnoloģisko, ekonomisko, vides un politisko kontekstu, ziņojuma autori izveidojuši četrus darba dzīves scenārijus 2025. gadā Eiropā.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena piektdienas, 28. decembra, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!