Bakalaura studiju programmu Medicīnas inženierija un fizika Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) sāka piedāvāt 2004. gadā, bet kopš 2014. gada tā ir izteikti starpdisciplināra, jo RTU to īsteno kopā ar Rīgas Stradiņa universitāti (RSU), kas topošajiem medicīnas inženieriem un fiziķiem nodrošina ar medicīnu un ārstniecības un diagnostikas procesu saistītu zināšanu apguvi. Šoziem šo abu augstskolu kopējo studiju programmu beidza 12 pirmie absolventi, kuri savu profesionālo dzīvi nu saista ar medicīnas iekārtu apkalpošanu, iepirkšanu, ražošanu, arī pētniecību. Medicīnas tehnoloģijas attīstās, kļūst arvien sarežģītākas un plašāk izmantotas, un to pārvaldīšanā mediķiem nepieciešams tehniski sagatavotu profesionāļu atbalsts.
Viens no programmas absolventiem ir Kristaps Paļskis, kurš jau divus gadus ir elektronikas inženieris Latvijas Onkoloģijas centrā. Mācoties Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolā, viņa mīļākie mācību priekšmeti bija fizika, matemātika, ķīmija, bioloģija, ko tālākajā karjerā gribējās kaut kā apvienot. Pēc 12. klases Kristaps sākotnēji plānoja studēt arhitektūru, bet, kad neizdevās saorganizēties, lai apmeklētu sagatavošanas kursus zīmēšanā, plāns vairs nelikās reāls. Izstādē Skola Ķīpsalā Kristapam rokās trāpījās flaijerītis par RTU un RSU programmu Medicīnas inženierija un fizika, un šķita – lūk, te būs gribētais samiksējums no visiem eksaktajiem priekšmetiem! Vilties nav nācies.
Medicīnas fizika un medicīnas inženierija, kas studiju programmā apvienotas, principā ir divas atsevišķas profesijas, skaidro Kristaps. Medicīnas fiziķi strādā ar visu, kas saistīts ar jebkādu radiāciju – ar datortomogrāfiju, rentgenu, bet primāri ar staru terapiju, tās plānošanu, kvalitātes kontroli, iekārtām. Savukārt medicīnas inženierija nav tik konkrēti definēta profesija – šai jomai pieskaitāmi speciālisti, kas strādā servisa firmās un apkalpo medicīnas iekārtas, un tie, kas strādā testēšanas kompānijās un iekārtām veic visus ikgadējos funkciju testus. Vēl daļa darbojas medicīnas iekārtu tirdzniecības uzņēmumos, daļa – par šo iekārtu iepirkumu speciālistiem, bet vēl citi darbojas pētniecībā.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena piektdienas, 22. februāra, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!