Darba vieta un veselība
Strādājot no mājām, izšķiroša ir pašdisciplīna. Taču, lai varētu koncentrēties, nopietni jāpadomā par darba vietas ierīkošanu. Īpaši svarīgi nošķirt darba vietu no citām mājokļa telpām ir tad, ja ģimenē ir sākumskolas bērni, kuri no mājās esošajiem vecākiem pieprasa uzmanību. Ar atvasēm arī jāmēģina vienoties, cik ilgu laiku katrs veiks savus uzdevumus.
Galvenais, lai strādāšanai izvēlētajā vietā netraucē apkārtējie trokšņi, mājinieki, televizors vai citi faktori. Darba vietā bez ērta un ergonomiska galda un krēsla, datora un laba interneta jābūt arī piemērotam apgaismojumam, kas ir pietiekams strādāšanai un saudzējošs acīm. Tāpat vēlams atrast vietu mantām – gan mājas vidē jau esošajām, gan darbam paredzētajām –, lai arī tās nenovērstu uzmanību.
Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Darba drošības un vides veselības institūta direktors asoc. profesors Ivars Vanadziņš uzsver, ka, strādājot mājās, pastāv visi tie paši veselības riski, kādi ir birojā, – fiziska pārslodze, stress, redzes sasprindzinājums, nelabvēlīgs mikroklimats, nelaimes gadījumi –, tāpēc arī uz šīm darba vietām attiecas pareizas iekārtošanas un darba vides riska novērtējuma prasības (tās institūts apkopojis Stradavesels.lv sadaļā Materiāli). Institūta vadošā pētniece Jeļena Reste piebilst: "Vide mājoklī ir vairāk paredzēta atpūtai, nevis ilgstošam darbam pie datora. Darbs mājās var būt tikpat drošs un veselīgs kā birojā, tikai ar nosacījumu, ja tiek ņemti vērā ergonomikas principi un nodrošināts atbilstošs apgaismojums, regulējams krēsls, galds, datora monitora novietojums un vēdinātas telpas."
Ergonomikas nozīmi, strādājot mājās, akcentē arī mobilo sakaru operators Bite un fizioterapeite Sintija Priede.
"Jāsāk ar to, ka datorgalds un pusdienu galds ir divas atšķirīgas mēbeles, kas radītas dažādiem mērķiem,"
teic fizioterapeite un skaidro: datorgalds ir augstāks, savukārt krēsls, kas paredzēts darbam ar datoru, – ar īpašu izliekumu muguras atbalstam. Biežāk pieļautā kļūda mājās ir pārāk zemu uzstādīts ekrāns. Tas veicina galvas noliekšanu, visas muguras noapaļošanos, un, ilgstoši atrodoties šādā pozā, var rasties pat neatgriezeniskas veselības problēmas. Lai no tā izvairītos, ekrāns jāiekārto acu augstumā – tā, lai, sēžot pie datora un galvu turot taisni, ekrāna augšējā mala būtu tieši acu līmenī. Tajā pašā laikā jāgādā, lai rokas uz klaviatūras būtu 45˚ leņķī. Mugurai jābūt atbalstītai pret krēsla atzveltni, un sēžot nedrīkst "sagāzties" un priekšu. Arī kaklam jābūt taisnam, nevis noliektam uz priekšu, citādi iznākums būs spranda, muguras un galvas sāpes. Kājām jābūt pie zemes, saliektām ceļgalos 90˚ leņķī.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 27. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!