Lai abstraktās runas par pasaules digitālo transformāciju pārvērstu jau konkrētā ceļa kartē, kas vismaz daļai datu vergu Latvijā palīdzētu kļūt par datu pavēlniekiem un ikvienam iedzīvotājam – nostiprināt un attīstīt savu digitālo identitāti datu tehnoloģiju laikmetā, kustība Valsts #196 apņēmusies gada laikā izveidot praktiski izmantojamu "digitālu mugursomu", kurā būs definētas dažādās jomās šodien nepieciešamās prasmes, izmantojamie rīki to apguvei un iespējas to lietošanai. "Soma domāta kā grūdiens, kā glābšanas laiva, kas sūtīta no lielā digitālās transformācijas kuģa," saka Kolomenskis. "Gribam piesaistīt cilvēku uzmanību, aktivizēt viņu gribu tajā visā iesaistīties."
Mazināt analfabētismu
"Šobrīd vide, kurā atrodamies, un ekonomika, kurā darbojamies, ir ļoti mainījusies, ja salīdzinām ar 10–20 gadu pagātni. Ir radusies jauna – datu – industrija, taču ne visi ir atraduši savu vietu tajā. Daudzi ir meklējumos, tomēr patlaban labuma gūšanā no šīs jaunās industrijas īsti nav vidusslāņa: ir tādi, kas ar to pelna milzu naudu (Google, Facebook u. tml.), bet citiem no šīs industrijas nav nekāda ieguvuma," Kolomenskis raksturo situāciju, kas rosinājusi Valsts #196 ieceri.
Lielākā daļa cilvēku datu ekonomikā ir jau pieminētie datu vergi – lietojot jebkuru viedierīci, ierakstot jebko internetā vai jebko "iegūglējot", mēs strādājam lielo datu kompāniju labā, ieguldot savu laiku, dodot tām ļoti daudz datu, bet nesaņemot neko no to miljardos mērāmās peļņas.
"Šīs lielās kompānijas nebūt nav sliktas – tās atvieglo mums dzīvi, paaugstina mūsu produktivitāti un dara daudz citu labu lietu. Bet jautājums ir, vai mēs – parastie cilvēki – vispār pārvaldām to, ko darām, vai zinām, kā ar savu rīcību dodam kādam labumu vai darām ko ļaunu. Darbībās ar datiem un apjausmā, kas tas vispār ir, kāda ir to vērtība un ko ar tiem var izdarīt, valda zināms analfabētisms. Valsts #196 vēlas ar to cīnīties," skaidro Kolomenskis.
Tiesa, nekas vēl nav nokavēts, jo datu industrija pasaulē vēl ir savā rītausmā. Tomēr tieši šobrīd pret to visu jāsāk izturēties nopietni. Ekonomisti paredz, ka jau drīz mākslīgais intelekts būs vismaz 10% no visas ekonomikas, tas attīstās ļoti strauji, un tā darbības pamats ir liela kvalitatīvu datu apjoma pieejamība. Visi dati būtībā ir cilvēku darbs, un mums ir jāsaprot, kā ar savu darbu varam paņemt savu daļu no augošās datu industrijas, pelnīt no tās, norāda Kolomenskis.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 22. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Josis
Jantariks un Co
???