Pasaules tautsaimniecībai izaugsme tiek paredzēta arī šajā gadā, līdz ar to ir pamats izvirzīt hipotēzes, ka ražošanas apjomi turpinās pieaugt, turklāt tas nenotiks vien uz Āzijas ražotāju rēķina, kā tas bija šīs desmitgades pirmajā pusē, bet arī citos pasaules reģionos, tostarp Eiropā, kur ražošana salīdzinājumā ar Ķīnu ir ievērojami dārgāka. Tieši tas iepriekš bija iemesls konkurētspējas zudumam.
Runājot par Eiropas Savienību, kredītrisku apdrošinātāja Coface vadītājs Baltijā Mantvīds Štareika pieļauj, ka tērauda ražošana Rietumeiropā 2018. gadā varētu pieaugt par 3%, un to pamatā veicinās attīstība Francijā un Itālijā. Tomēr viņš norāda, ka izaugsme varētu samazināties 2019. gadā.
"Samērā noturīgs patēriņa rādītājs ir veicinājis ražošanu Eiropā, un vairāki augstas pievienotās vērtības tērauda ražotāji ar labiem panākumiem darbojušies nišas tirgos. Ražošana Eiropā savukārt ir daļēji cietusi no Ķīnas konkurences," skaidro Coface pārstāvis. Viņš piebilst, ka, saskaņā ar Eiropas Tērauda asociācijas Eurofer pārstāvju sacīto, ES tērauda rūpniecības perspektīvas 2018.–2019. gadam ir pozitīvas, un tas saistīts ar kopējo situāciju tēraudu patērējošajās rūpniecības nozarēs Eiropā, galvenokārt automobiļu un cauruļu ražošanā.
Savukārt tērauda ražošanas apjomiem ASV, pēc Štareikas teiktā, šogad būtu jāpalielinās par 2%, pateicoties ekonomikas izaugsmei. Ekonomikas eksperts skaidro, ka iekšzemes tērauda ražotāji gūst labumu arī no federālās valdības lēmumiem turpināt piemērot muitas nodokļus 266% apmērā Ķīnas tēraudam. Tas tāpat attiecas arī uz Brazīlijas, Krievijas, Japānas un citu valstu melnās metalurģijas uzņēmumiem. Štareika uzskata, ka tērauda patēriņš ASV varētu būtiski pieaugt, ja tiktu īstenots prezidenta Donalda Trampa ierosinātais liela mēroga infrastruktūras attīstības plāns.
Štareika piebilst – vienlaikus ir pazīmes, ka aktivitāte Ķīnas būvniecības nozarē, kas ir viena no lielākajām tērauda nozares ietekmētājām pasaulē, šogad vairs neturpināsies iepriekšējo gadu līmenī. Ķīnā patēriņš šogad varētu samazināties par 1,6%, liecina Austrālijas Rūpniecības ministrijas apkopotie dati. Tas saistāms ar nelabvēlīgiem ekonomiskajiem apstākļiem būvniecībā un valsts pasūtījumu jomā šajā gadā, kā arī augsto parāda līmeni – 30 miljardiem ASV dolāru, kas jāapmaksā nākamā gada laikā, skaidro Štareika.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 26. februāra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
alma palma
Hūgo Vācietis >no barikād vācietis
Seniors