Savukārt 13% respondentu norāda, ka viņu rīcībā "precīzas informācijas nav, taču piemaksu saņemšanu no darba devēja viņi neizslēdz". To atklāj bankas Citadele kopā ar pētījumu aģentūru Norstat veiktā aptauja. Piemaksas biežāk saņēmuši dažādu jomu vadītāji, kvalificēti strādnieki un kvalificēti speciālisti. Retāk pozitīvu atbildi piemaksu kontekstā guvuši cilvēki, kas ikdienā strādā pakalpojumu vai tirdzniecības sfērā vai ir biroja darbinieki.
Lielākā daļa, respektīvi, 56%, darba ņēmēju uz kompensācijas mehānismiem necer. No šiem respondentiem 22% atklāj, ka viņu pārstāvētais uzņēmums neplāno saviem darbiniekiem palīdzēt ar pieaugošo izmaksu apmaksu, savukārt vēl 34% atzīst, ka par to nav runāts, taču ir pārliecināti, ka piemaksu nebūs.
Šī apkures sezona teju ikvienam Latvijā nesīs lielākus rēķinus, un tas atstās milzīgu ietekmi uz ekonomiku, tāpēc "aicinām darba devējus meklēt atbalsta iespējas un risinājumus, kā vismaz īstermiņā darbiniekiem kompensēt energoresursu rēķinu izmaksas un dzīves dārdzības pieaugumu. Arī Citadeles vadība ir apstiprinājusi ikmēneša piemaksas līdz gada beigām darbiniekiem visās Baltijas valstīs, turklāt finansiālais atbalsts būs mērķēts – piemaksas saņems tie darbinieki, kuru atalgojuma apjoms nav Citadeles grupas algu saraksta augstākajā ceturtdaļā", atklāj bankas Citadele Personāla un Juridiskās daļas vadītāja Liene Grūtupa.