Faktiski var teikt, ka pēdējos mēnešos tirgus norises var raksturot ar vienu vārdu – ''nestabilitāte''. Jautāts, vai pēdējo mēnešu laikā vērojama vispārēja tendence naudai aizplūst no riskantākajiem finanšu tirgus segmentiem uz tiem, kas ir drošāki, bankas Luminor investīciju stratēģis Vitālijs Siļvestrovs teic, ka šāda tendence bija vērojama galvenokārt martā, kad tirgus nestabilitāte bija visaugstākā un liela daļa no finanšu aktīviem turpināja krist. Aprīlī un pašlaik – maijā – interese par riskantākiem instrumentiem pakāpeniski atgriežas, jo arvien vairāk investoru sāk uzskatīt, ka sliktākie scenāriji visdrīzāk nerealizēsies.
Zelts un obligācijas
Komentējot investoru skatpunktu attiecībā uz dažādiem ieguldījumu segmentiem, Siļvestrovs teic, ka vislielākā interese bijusi tieši par aktīviem, kas piedāvā aizsardzību pret sliktākajiem scenārijiem, – un tie ir valdības obligācijas un zelts.
''Principā tie ir vienīgie no būtiskajiem aktīviem, kuru vērtība pieauga, nevis samazinājās pēc krīzes sākuma februāra beigās,'' piebilst ieguldījumu eksperts.
Attiecībā uz valdību obligācijām – visas nav vērtējamas pilnīgi viennozīmīgi, jo nauda ir plūdusi tieši uz finansiālajā ziņā spēcīgāko valstu obligācijām un to ienesīgums sarucis. Šajā ziņā visai uzskatāms piemērs būtu ASV, kur valdības desmit gadu dzēšanas termiņa obligāciju ienesīgums pēdējo triju mēnešu laikā, kas sakrīt ar periodu pirms Covid-19 graujošās ietekmes uz finanšu tirgiem, sarucis vairāk nekā uz pusi.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 25. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
VVZ