Līdzar mākslīgā intelekta (MI) ienākšanu mūsu ikdienā strauji attīstās arī pārtikas nozares inovācijas. Kamēr pakāpeniski pierodam pie dabai draudzīgākas mākslīgās gaļas, kūpināta laša, kas veidots no spirulīnas, un pat pie kukaiņu produktiem uz mūsu šķīvja, biozinātnieki Singapūrā, ASV, Izraēlā un citās valstīs kopā ar MI meklē iespējas, kā radīt vēl veselīgākas maltītes sastāvdaļas un uzlabot pārtikas ražošanas procesus.
Cilvēkus pilnībā neaizstāt
Latvijas pārtikas nozares eksperts Andris Vilcmeiers min trīs galvenos katalizatorus, kas ietekmē pārtikas inovācijas. Pirmkārt, ražošanā arvien jūtamāk ienāk jaunas tehnoloģijas, kā arī jau pieminētais MI. Otrkārt, jaunuzņēmumi strādā pie daudziem inovatīviem risinājumiem, tomēr jaunuzņēmumiem bieži pietrūkst vērienīgo ražotāju atbalsta, lai sistemātiski eksperimentētu un laika gaitā arī komercializētu savus inovatīvos risinājumus. Treškārt, liela nozīme ir arī ilgtspējas un aprites ekonomikas kontekstam, kas nozīmē to, ka visiem uzņēmumiem ir jāpārskata savi esošie ražošanas procesi un jāmeklē inovatīvi risinājumi, lai ražošanu padarītu videi draudzīgāku. Viņš atgādina, ka ir pat 3D printeri gaļai.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 11. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!