Ekonomiski aktīvo iedzīvotāju vidū ir gan tie cilvēki, kuri ražo materiālās vērtības un sniedz pakalpojumus, gan tie, kuri saņem atalgojumu no valsts bagātību pārdales. Vispirms te jāpiemin bezdarbnieki. Bezdarbnieki nerada preces un pakalpojumus. Viņi saņem pabalstus no tās bagātības, kuru rada strādājošie.
Taču ir arī vairākas tādas nodarbināto grupas, kuras tiek algotas no valsts bagātības pārdales, piemēram, ierēdniecībā, izglītībā un veselības aprūpē strādājošie.
Valsts pārvalde, skolas un medicīna
No valsts bagātības pārdales tiek algoti tie cilvēki, kuri ir nodarbināti valsts pārvaldē, aizsardzībā un citos ar valsts pārvaldes funkciju nodrošināšanu saistītos sektoros. 1990. gadā valsts pārvaldē strādāja tikai 21 tūkstotis nodarbināto, bet kopējais Latvijas iedzīvotāju skaits tolaik bija 2,7 miljoni. Pēc neatkarības atgūšanas valsts pārvaldē nodarbināto skaits strauji pieauga un XXI gadsimta pirmās desmitgades otrajā pusē jau bija četrkāršojies – pārsniedza 80 tūkstošus darbinieku. Turklāt kopš XX gadsimta 90. gadu sākuma bija ievērojami samazinājies pārvaldāmo, t. i., Latvijas iedzīvotāju, skaits. Jāatgādina, ka 2008. gadā Latvijā bija vien 2,2 miljoni iedzīvotāju.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 27. februāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00