Jaunie noteikumi paredz, ka tā dēvētie hibrīda kases aparāti būs jāsāk lietot tiem uzņēmējiem, kuru apgrozījums noteiktā tirdzniecības vietā pēdējo 12 mēnešu laikā būs pārsniedzis 200 000 eiro, bet kases sistēma attieksies uz tirdzniecības vietām, kuru apgrozījums pārsniegs 1 500 000 eiro. Pēc VID datiem, 3314 nodokļu maksātājiem, kas kopumā lieto 9818 kases aparātu un 4026 kases sistēmas, būs jāsāk lietot hibrīda kases aparāti vai jāpielāgo kases sistēmas, bet 683 nodokļu maksātājiem, kas lieto 2455 kases aprātus un 3256 kases sistēmas, būs jāsāk lietot jaunās kases sistēmas vai jāpielāgo esošās. Tomēr absolūti lielākajai daļai nodokļu maksātāju – 28 610, kuri kopumā lieto 40 976 kases aparātus un 2818 kases sistēmu un kuru apgrozījums pēdējos 12 mēnešos nepārsniedz 200 000 eiro, – būs esošie kases aparāti un sistēmas jāpielāgo jaunajām prasībām.
Grūtāk mazajiem
Pečate pat pieļauj, ka daudziem mazākiem uzņēmējiem varētu nākties slēgt savas tirdzniecības vietas, jo tie nespēs izpildīt jaunās prasības, kā arī uzsver, ka nepiekrīt VID apgalvojumam, ka ieguldījumi atmaksāšoties nepilnu divu gadu laikā. Viņa arī norāda, ka kases aparātu un sistēmu pielāgošana vai jaunu iegāde nav vienīgie izdevumi. Vēl papildus klāt jārēķina arī programmatūras izmaksas un darbinieku apmācības.
Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidenta padomnieks Austris Kalniņš uzsver, ka papildu izmaksas veidos līgumu slēgšana ar jaunos kases aparātus un sistēmas apkalpojošajiem dienestiem. Viena šāda abonementa izmaksas gadā esot 1300 eiro, kas ir niecīga summa Rīgas centra veikaliem, taču pietiekami nozīmīga mazākām tirdzniecības vietām reģionos. Arī Pečate uzsver, ka nelielo lauku veikalu situācija attiecībā uz jebkādiem papildu ieguldījumiem ir pilnīgi cita nekā, piemēram, lielveikalu ķēdēm.
Godīgajiem lieks slogs
Krūzītis norāda, ka visi ieguldījumi, lai nodrošinātu jauno prasību izpildi, tiks veikti no uzņēmēju peļņas un preču cenas netiks palielinātas, jo to nepieļauj konkurence. "Jaunie noteikumi paredz, ka tie uzņēmēji, kas ir tā sauktajā baltajā sarakstā (pieejams Finanšu ministrijas mājaslapā – red.), jaunās prasības var ieviest trīs gados, pārējiem tas jāizdara gada laikā. No pārtikas tirgotājiem šajā sarakstā ir tikai veikalu tīkls Rimi, kuri savus kases aparātus varēs pielāgot trīs gadus pretēji, piemēram, veikalu tīklam Maxima," stāsta Krūzītis. Maxima pārstāvis Ivars Svilāns arī uzsver, ka jauno prasību dēļ viņu veikalu tīklā precēm cenas paaugstinātas netiks. Pašreizējās aplēses liecina, ka veikalu tīkla ieguldījumi jauno prasību izpildē būs vairāk nekā viens miljons eiro.
Visu Rūtas Kesneres rakstu Prasību dēļ cenas nepieaugs lasiet otrdienas, 9. februāra laikrakstā Diena!