Rezultātā arī pašreiz nodokļu parāds ir 1,3 miljardi eiro, no kuriem kā nepiedzenamus Valsts ieņēmumu dienests (VID) jau atzinis 1,1 miljardu eiro, kurus arī nāksies norakstīt tuvākajos gados.
VID Nodokļu parādu piedziņas pārvaldes vadītāja Santa Garanča intervijā Dienai (27.09.2017.) atzīst, ka lielāko daļu parāda veido valsts nesaņemtais pievienotās vērtības nodoklis, gan diplomātiski norādot, ka VID nav vērtējis, vai šis nodoklis Valsts kasei garām galvenokārt ir aizslīdējis tā saucamo "pēvēenšiku" nelikumīgo darbību rezultātā. Tajā pašā laikā Dienas veiktais pētījums par PVN neiekasēšanas iemesliem ļauj diezgan pārliecināti uzskatīt, ka tieši dažādu PVN ķēžu un shēmu masveidīgās darbības ir viens no galvenajiem iemesliem šā nodokļa nenonākšanai valsts budžetā.
Diena minētā pētījuma ietvaros ir runājusi ar daudziem tiesībsargājošo un citu kontrolējošo iestāžu vadītājiem, un visi kā viens ir akcentējuši, ka savas kompetences ietvaros dara visu iespējamo, lai ne tikai izskaustu jau esošos shēmotājus, bet maksimāli nepieļautu jaunu shēmu veidošanos. Savukārt uzraugi pastāvīgi atgādina par ierobežotajiem resursiem, kas viņiem neļauj pilnvērtīgi strādāt. Taču shēmu un nodokļu parādu apjoms liek izdarīt secinājumu – blēžu apkarošana neveicas vai nu nespējas vai negribēšanas dēļ. Abos gadījumos tā ir valsts pārvaldes nolaidība.
Noteikti nevēlos tagad izcelt VID kā vienīgo un galveno grēkāzi, kas būtu atbildīgs par miljardiem eiro zaudētas (varbūt pat nozagtas) nodokļu naudas, tomēr neizpratni rada jaunākais notikums, kad nevis uzraugi, bet mediji ir atklājuši kārtējo krāpšanos ar nodokļiem, un tikai tad uzraugi ierosina kriminālprocesu, lai izmeklētu iespējamos pārkāpumus.
Visticamāk, shēmotājus iedrošina tas, ka līdz šim vien retais pieķertais blēdis ir notiesāts ar reālu brīvības atņemšanu. Izvairīšanos no nodokļu nomaksas daudz efektīvāk varēs apkarot tad, kad būs reāli precedenti ar pietiekami bargiem cietumsodiem.
Un
Valsts karš pret iedzīvotājiem
Logičeskijs