VID pamatā ir represīvā iestāde attiecībā uz nodokļu nemaksātājiem. Vai esat pārliecināta, ka ar analītiku, dažādiem preventīviem pasākumiem spēsiet likt negodprātīgajiem nodokļu maksātājiem vairākkārt pārdomāt iespējamās sekas pirms izvēles izdarīt noziegumu?
Gan prevencija, gan soda neizbēgamība ir tas, kas motivē cilvēkus. Manuprāt, pēdējo gadu laikā sabiedrības attieksme pret nodokļu maksāšanas kultūru ir mainījusies. Ja mēs šajā kabinetā sarunātos pirms gadiem pieciem, mēs runātu par pavisam citu situāciju. Tiesiskās apziņas līmenis dažādu pozitīvu faktoru dēļ ir uzlabojies, un tas atvieglo VID darbu. Vēl salīdzinoši nesenā pagātnē tolerance pret nodokļu nemaksāšanu bija milzīga, bet tagad aizvien vairāk dažādu nozaru asociācijas uzsver, ka nevēlas tikt asociētas ar nodokļu nemaksātājiem. Patlaban VID ir ierosinājis ap 3000 kriminālprocesiem par nodokļu pārkāpumiem – vai tas ir daudz vai maz? Ja skatāmies uz vidējo godīgumu, protams, tas šķiet daudz. Taču svarīgi ir šos kriminālprocesus novadīt līdz rezultātam, svarīgi ir, cik ir notiesājošu spriedumu.
Esat definējusi ēnu ekonomikas apkarošanu kā vienu no svarīgākajiem uzdevumiem. Dace Pelēkā ir piekritusi tikai 30% sava darba laika veltīt ēnu ekonomikas apkarošanai. Neslēpšu, tas tomēr rosina nedaudz paironizēt, ka būtībā ēnu ekonomika tiks apkarota 30% apjomā. Kādēļ izlēmāt nemeklēt citu cilvēku, kurš varētu šim uzdevumam pieķerties ar 100% jaudu? Kā pamatojumu tam esat paudusi, ka šim cilvēkam paietu gana ilgs laiks, kamēr viņš izprastu nianses.
Pārliecību, ka tie 30% no vadītāja būtu pietiekami, man rada tas, ka šis uzdevums tiks deleģēts uz leju līdz konkrētiem darbu veicējiem. Neba jau tikai Pelēkās kundze viena pati tagad ies un darīs šos darbus. Ja saskaitīsim kopā, cik tam tiek atvēlēts laika visā VID kopumā, redzēsim, ka šis uzdevums tiek pildīts par visiem 100%. VID ir ļoti daudz dažādu uzdevumu, un skaidrs, ka ēnu ekonomikas apkarošana ir ļoti svarīgs aspekts. Taču atgriežoties pie manis paustā attiecībā uz cilvēka pieņemšanu no malas...
Jūs arī esat cilvēks no malas...
Jā, un es to apzinos.
Bet jūs esat šeit.
Jā, esmu, taču man lielā mērā ir jāpaļaujas uz tiem profesionāļiem, kuri šeit strādā, viņu zināšanām. Un Daces Pelēkās zināšanas ar 30% jaudu ir daudz labākas par dažām labām 100% zināšanām un lielu degsmi, bet virtuves nepārzināšanu. Turklāt Dace Pelēkā jau šobrīd savā pamata darbā šos procesus īsteno.
Par virtuves nepārzināšanu – atnākot cilvēkam no malas ar degsmi un visu pārējo – ja sistēma, komanda strādā profesionāli, sistēmiski, manuprāt, nav tik būtiski, vai cilvēks pārzina vai nepārzina virtuvi...
Esmu paguvusi izpētīt daļu no procesiem, kas notiek VID, un secināju, ka VID daudzi procesi ir diezgan skaidri reglamentēti. Taču, ja pats neesi "zīmējis" tos procesus, atnākot no malas, tev ar tiem ir jāiepazīstas. Un ja to ir vairāki desmiti vai simti – visi apraksti ir jāizlasa, jāizprot. Cilvēks, kurš procesus pārzina, redz arī vājās vietas, un, ja viņš ir tendēts uz pastāvīgu uzlabojumu veikšanu, viņš attiecīgi arī rosinās veikt šos uzlabojumus. Ja cilvēks uzskata, ka viss ir labi tā, kā ir, protams, tad sistēma nedarbojas kvalitatīvi. Es jūtu, ka VID komandā ir vēlme veikt uzlabojumus, ja tiek konstatēta problēma vai nepilnības.
Visu interviju lasiet avīzes Diena trešdienas, 20. februāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Kāpēc
lvantiglobalisti
TrollisJT