Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Osipova: Eiropas cilvēktiesību standarti prasa valstij aizsargāt viendzimuma partneru veidotas attiecības

Latvijai ir saistoši Eiropas cilvēktiesību standarti, un Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) judikatūra pieprasa valstij aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru veidotas attiecības, piektdien žurnālistiem paziņoja Satversmes tiesas (ST) priekšsēdētāja Sanita Osipova.

ST piektdien par neatbilstošu valsts pamatlikumam atzinusi normu, kas mantojuma atstājēja partnerim nosaka valsts nodevas apmēru par nekustamā īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā. Līdz ar to šis ir otrs viendzimuma pāriem labvēlīgais spriedums, ko ST pieņēmusi pēdējā laikā.

Osipova žurnālistiem skaidroja, ka tiesas spriedumu rakstīšana ir pietiekami konkrēti juridiski argumentēta "varētu pat teikt zinātne". Tiesneši, spriežot tiesu, vadoties pēc striktiem noteikumiem, kritērijiem un izmantojot nepieciešamos tiesību avotus.

Pēc pagājušā gada 12.novembra ST sprieduma, kas skar viendzimuma pārus, Latvijā izcēlās plašas publiskas diskusijas. Osipova pieļāva, ka toreiz ST varbūt neesot pietiekami skaidri izskaidrojusi, ka šāds nolēmums nebija ST inovācija vai jaunievedums, bet šādu risinājumu pieprasa Eiropas cilvēktiesību standarti.

"Latvijai ir saistoši Eiropas cilvēktiesību standarti, un ECT judikatūra pieprasa valstij aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru veidotas personiskas attiecības, kas veido ģimeni," norādīja Osipova.

ECT judikatūra no vienas puses skaidri pasaka, ka valstij ir rīcības brīvība par to vai pieļaut laulību vai pielīdzināt šādu partneru dzīvi laulībai. "Taču valsts rīcības brīvība ECT judikatūras izpratnē beidzās tur, ka valsts nedrīkst nedot tiesisko regulējumu un juridisko aizsardzību tām attiecībām, tām ģimenēm, kuras veido viendzimuma partneri," norādīja Osipova.

LETA jau ziņoja, ka ST piektdien par neatbilstošu valsts pamatlikumam atzinusi normu, kas mantojuma atstājēja partnerim nosaka valsts nodevas apmēru par nekustamā īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā.

Par neatbilstošu Satversmei atzīts Ministru kabineta "Noteikumu par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā" 13.punkts, ciktāl tas attiecas uz mantojuma atstājēja pārdzīvojušo tā paša dzimuma partneri, kuram ar mantojuma atstājēju bija izveidota ģimene.

Līdz ar to šis ir otrs viendzimuma pāriem labvēlīgais spriedums, ko Satversmes tiesa pieņēmusi pēdējo mēnešu laikā. Minētā norma atzīta par spēkā neesošu no 2022.gada 1.jūnija.

Pērn novembrī ST par neatbilstošu Satversmei atzina likuma normu, kas viendzimuma pāriem pēc bērna dzimšanas neparedz tiesības uz atvaļinājumu. Šis ST spriedums izsauca atsevišķu politisko spēku kritiku.

Top komentāri

Itamars Toledano
Protams, Osipovas kundze! Visi ir Dieva bērni, un visiem būs Pastarā Tiesā par SEVI jāatbild. Un nav ko citus ķengāt un tiesāt, ja paši - maukuri, meļi, zagļi un nelieši! Lūk, kā attaisnot '''tradicionālo ģimeņu'' apoloģētu netīros ārlaulības sakarus (iepretīm naida kurināšanai), un pedofīlo priesteru ''rūpes'' par tiklību un šķīstību?
Itamars Toledano
Eiropas standarti ir cilvēkmīlestības standarti, un AUGSTĀKĀ cilvēces kultūra. Āzijas standarti ir varmācība, karš un posts - arī to rāda cilvēces vēsture, jo nav Āzijai ne Mocarta, ne Hendeļa, ne Bēthofena, ne Leonardo, ne Vāgnera, ne Mikelandželo, ne Rafaēla, pat KLUSA NAKTS, SVĒTA NAKTS tiem nav. Ar savu toleranci, godīgumu, taisnīgumu un krietnumu Eiropas standartus pārstāv arī Osipova, un es nešaubos, arī Dieva standartus, jo Dievs ir MĪLESTĪBA. Palasiet, ko raksta tie, kas mīlestības NEPAZĪST!
tas ir slimi
t
Man likās, ka Satversmes tiesas tiesneši ir paredzēti tam, lai aizstāvētu Satversmi nevis, lai to pārkāptu. Vai Osipova maz zin, kas ir referendums? Kas ir demokrātija? Kas ir brīvība?
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Pūļa imunitātes vārdā

Līdz ar vakcinēšanās iespēju atvēršanu ikvienam, visticamāk, vakcinēto cilvēku skaits sāks gana strauji pieaugt, lai arī skaidrs, ka šī vasara kopumā paies striktu ierobežojumu ēnā, ņemot vērā, ka atb...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē