Pēc filmas par Černobiļu un arī pēc nesenajiem sprādzieniem Krievijas militārajos objektos cilvēki Latvijā sākuši aizdomāties, vai arī pie mums kādā brīdī nevar būt paaugstināts radiācijas līmenis. Vai un kā tas tiek kontrolēts?
Mums ir 20 monitoringa stacijas, tās pieslēgtas arī pie starptautiskā, Eiropas tīkla, līdz ar to visu laiku kopīgi sekojam situācijai. Mums nāk dati ik pēc 10 minūtēm. Pastāvīgi sekojot mērījumu datiem, neredzam nekādas bīstamas izmaiņas. Neliels pastāvīgās radiācijas fons, protams, ir, dažādās vietās tas ir atšķirīgs saistībā ar iežiem, bet tas svārstās starp 60 un 110 nSv/h (nanozīverti stundā).
Un tas ir normas robežās?
Jā, mēs nenovērojam, ka šis fons būtu mainījies.
Cik operatīva iespējama tālākā reakcija, ja nu tomēr kāda satraucoša tendence ar radiācijas līmeni kaut kur parādītos?
Tad jāizvērtē, cik augsti kļūst radiācijas līmeņi, vai ir pamats satraukumam, vai nav. Jo, kā jau teicu, fona dozas līmenis visu laiku ir diezgan svārstīgs. Ja redzam, ka kļūst pusotras vai divas reizes augstāks, arī vēl nav nekāda pamata celt trauksmi, kādu sākt evakuēt – mēs vienkārši tad pastiprināti novērotu rādītāju izmaiņas, arī sazinātos ar starptautiskām institūcijām, skatītos, vai starptautiskajā monitoringa tīklā nav kāda ziņojuma par to, ka kādā valstī kaut kas noticis, jo gan mums, gan citām valstīm ir pienākums ziņot, ja kaut kas notiek tāds, kas saistīts ar kodolnegadījumiem.
Ieskaitot Krieviju?
Krievija tajā Eiropas tīklā neparādās, varbūt viņi ziņas sniedz kaut kā savādāk, taču nepieciešamības gadījumā mēs arī sazināmies ar attiecīgām Krievijas institūcijām.
Līdz šim, par laimi, nekad nav bijis nekāda pamata kādiem īpašiem pasākumiem, strauji rīkoties.
Esat apmācīti krīzes situācijām?
Laiku pa laikam mēs gan piedalāmies starptautiskās mācībās, gan arī paši organizējam apmācības, lai būtu gatavi ātri reaģēt, ja tāda vajadzība parādītos. Mums ir arī speciāla grupa, kas diennakts režīmā strādā, – arī ja kas notiek nakts laikā, mēs par to savlaicīgi uzzinātu.
Cik strauji radiācija var izplatīties?
Viss atkarīgs no vēja stipruma. Ja būtu, kā bija Černobiļas gadījumā, kad izsviests gaisā radioaktīvu putekļu mākonis, tad, uz kuru pusi vējš pūš un cik ātri, no tā arī atkarīgs, kur šie radioaktīvie putekļi nonāk. Protams, labāk ir uzreiz uzzināt un sekot līdzi meteoroloģiskajām prognozēm, lai var rēķināties, kas sagaidāms.
Visu interviju lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 15. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Neslāvs
Didzis
Jana