Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Latvijā

Vēstures kropļošana un absurdi meli © DIENA(37)

Krievijas centieni pārrakstīt Eiropas vēsturi nerimstas, pat otrādi – tuvojoties dažādām Latvijai un Eiropai traģiskām gadadienām, tie pieaug. Diemžēl no jauna par ikdienu ir kļuvusi Krievijas propaganda, kas mēģina turēt pie dzīvības PSRS kā atbrīvotāja tēlu, noklusējot faktu, ka Otrais pasaules karš izcēlās ne tikai tāpēc, ka starptautiskais tiesiskums bija vājāks par ģeopolitiku, bet arī tāpēc, ka Padomju Savienība, tāpat kā nacistiskā Vācija, bija agresors.

Katram pilsonim ir pienākums iesaistīties valsts pārvaldīšanā. Levita uzruna Saeimā(58)

"Valsts ir visu tās pilsoņu kopējā lieta, kopējā atbildība un kopējā līdzdalība. Tāpēc katram pilsonim ir iespēja un, es gribētu teikt, pienākums piedalīties, iesaistīties savas valsts pārvaldīšanā," uzrunājot parlamentāriešus Saeimas 2019. gada rudens sesijas atklāšanā, uzsvēra Valsts prezidents Egils Levits. Publicējam visu prezidenta uzrunu.

Strautiņš: Latvija šogad bremzē Baltiju(1)

Latvijā šogad ekonomika aug lēnāk nekā Igaunijā un Lietuvā. Sezonāli izlīdzinātajos IKP datos starpība starp Baltijas valstīm nav ļoti liela, ap vienu procentpunktu. Šādi rēķinot, Latvijas ekonomika 2.ceturksnī auga par 2,9%, bet pirmajā pusgadā kopumā par 3,0%. Taču visai neglaimojoši izskatās detaļu salīdzinājums, jo īpaši attiecībā pret Igauniju. Tā var lepoties ar fantastiski strauju "gudro" pakalpojumu nozaru (komercpakalpojumi, informācija un sakari) un investīciju kāpumu, 2.ceturksnī par vairāk nekā 20%. Tas sola kaimiņvalstij straujāku attīstību nākotnē. Lietuvā labāka ir apstrādes rūpniecības dinamika, ir zināms par lielajām investīcijām šajā nozarē.

Programmētāju vidējās algas pārsniedz 2000 eiro mēnesī(15)

Par spīti dzestrām vēsmām ekonomikā 2. ceturksnī, algu pieaugums joprojām ir straujš, gada griezumā tas saglabājās tāds pats kā 1. ceturksnī jeb 7,8%. Pieaugums pret 1. ceturksni, ko daļēji nosaka sezonāli faktori, bija 4,5% jeb apmēram par procentpunktu vairāk nekā vidēji pēdējo piecu vai desmit gadu laikā. Algu pieaugums sabiedriskajā sektorā bija 6 %, savukārt privātajā sektorā 8,9 % – tas varētu ietvert arī legalizācijas efektu. Vidējās bruto algas sasniedza 1083 eiro, bet vidējās neto algas pieauga līdz 799 eiro.

Tīrīga vadītājs: Rīga šobrīd ir "melnais punkts" šķirošanas jomā(7)

Saskaņā ar Pasaules Bankas datiem, sadzīves atkritumi lielākos daudzumos ir labas dzīves indikators, proti, pieaugot dzīves līmenim, attiecīgi pieaug saražoto atkritumu daudzums. Rīgas pilsētas iedzīvotāji ik dienu saražo vairāk nekā 7000 kubikmetru atkritumu, kas mūs ierindo nedaudz aiz viduslīnijas starp Eiropas Savienības dalībvalstīm. Ar rīdzinieku vienas dienas laikā radīto atkritumu apjomu varētu piepildīt aptuveni 210 kravas konteinerus, kas kopā veidotu trīs kilometrus garu sastāvu - tas būtu tāds pats attālums kā no Brīvības pieminekļa līdz VEF Gaisa tiltam.

Vai esam gatavi attīstīt spēcīgus eksporta zīmolus un konkurēt pasaulē?(3)

Pēdējo gadu laikā novērojama pieaugoša aktivitāte pašmāju uzņēmumu veidošanā, produktu ražošanā un pakalpojumu piedāvājumā. Liela daļa uzņēmumu neiztur pat vietējo konkurenci, taču nav noslēpums, ka nereti uzņēmuma ilgtspējīga darbība ir atkarīga tieši no eksporta tirgus. Saprotams, ka eksporta tirgus nav nekāda medusmaize un konkurence ir ļoti spraiga, taču, nemitīgi strādājot pie sava uzņēmuma un produkta attīstības, ir iespējams ielauzties gan Eiropas Savienības (ES) tirgū, gan valstīs ārpus ES. Atsaucoties uz ekonomista Pētera Strautiņa nesenajiem izteikumiem, šobrīd jārēķinās, ka saistībā ar Brexit scenāriju Eiropas ekonomika tuvojas nopietniem satricinājumiem, kuru ietekme varētu būt vērta 0,7% no IKP, tā prognozē OECD. Līdz ar to eksporta tirgus diversifikācija ir aktuāls jautājums mūsu dienas kārtībā.

Kariņš: Līdz ar valdības lēmumiem taksometru jomā tiks ieviesta lielāka kārtība

Līdz ar valdībā pieņemtajiem Satiksmes ministrijas (SM) izstrādātajiem noteikumiem par pasažieru komercpārvadājumiem ar vieglo automobili un par pasažieru komercpārvadājumiem ar taksometru taksometru jomā tiks ieviesta lielāka kārtība, otrdien pēc valdības sēdes žurnālistiem sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Pašvaldības – visu nelaimju cēlonis? © DIENA(40)

Par Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) pārvaldības modeļa maiņas ietekmi uz tā koordinētajiem projektiem Guntars Gūte sarunājas ar Jelgavas mēru, līdzšinējo SIF padomes priekšsēdētāju Andri Rāviņu.

Levits: Arodbiedrības ir svarīga daļa no valsts ekonomikas(19)

Valsts prezidents Egils Levits, pirmdien Rīgas pilī tiekoties ar Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētāju Egilu Baldzēnu un dalīborganizāciju pārstāvjiem, uzsvēra, ka arodbiedrības ir svarīga daļa no valsts ekonomikas, tādēļ ir jāturpina popularizēt strādājošo dalība arodbiedrībās, lai stiprinātu arodbiedrību pozīciju un sociālā dialoga nozīmi.

Levits: Baltijas ceļš iezīmēja padomju režīma sabrukuma sākumu(32)

Baltijas ceļš sāka drupināt dzelzs priekškaru, pauda Valsts prezidents Egils Levits ceturtdien notiekošajā starptautiskajā konferencē Baltijas ceļš. Turpinājums. "Baltijas ceļš bija politiska inovācija, kas iepriekš nebija mēģināta. Tās rezultātā mēs šodien atrodamies šeit, konferencē, brīvā un neatkarīgā Latvijā," uzrunājot klātesošos, sacīja valsts pirmā amatpersona.