Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Edžus Miķelsons

Eksperts: Premjers bez pielaides noslēpumam Latvijai neaizvērtu durvis slepenai NATO informācijai(6)

Aizvadītajā nedēļā plaši izskanēja bažas par prezidenta nominētā premjera amata kandidāta Alda Gobzema (KPV LV) iespējām saņemt pielaidi valsts noslēpumam līdz brīdim, kad viņa valdības apstiprināšanas gadījumā Gobzemam būtu jāsāk pildīt premjera pienākumi. Attīstībai/Par! viens no līderiem Artis Pabriks pat izteicās, ka viņa rīcībā esot informācija - Gobzems pielaidi varētu nesaņemt vispār. Koalīcijas veidošanas sarunu partneru - Jaunās Vienotības un Attīstībai/Par!, no kurām pēdējā jau atstāta aiz borta arī Gobzema valdības modelī, uztraucas, ka premjers bez pielaides valdības darbu padarītu nepilnvērtīgu arī tāpēc, ka premjers tādējādi būtu izslēgts no NATO informācijas aprites. Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) pētnieks un bijušais Baltijas Aizsardzības koledžas pasniedzējs Uģis Romanovs portālam Diena.lv viesa skaidrību - īstenojoties scenārijam, kad Ministru prezidentam nav piekļuves klasificētai informācijai, var būtiski ietekmēt ar valsts aizsardzību un drošību saistītu pasākumu realizēšanu, taču kopumā Latvijas-NATO informācijas apmaiņas procesi turpinātos kā līdz šim.

Sadursme pie Kerčas šauruma brieda jau labu laiku(24)

Bruņotā sadursme starp Ukrainas jūras spēkiem un Krievijas robežsardzi Melnajā jūrā netālu no Kerčas šauruma, kas uzskatāma par vienu no nopietnākajiem incidentiem abu valstu starpā kopš 2014. gada, "briedusi" jau ilgu laiku - to noteica Krievijas mērķtiecīgā virzīšanās uz pilnīgu dominanci Azovas jūrā un Ukrainas centieniem to nepieļaut, saglabājot iespējas savas Azovas jūras piekrastes ostas izmantot preču pārvadāšanai un pēc iespējas labāk nodrošināties pret iespējamu iebrukumu no jūras.

Savas zemes sardzē(11)

Zemessardze – skaitliski lielākā Nacionālo bruņoto spēku struktūra – vieno tos savas zemes patriotus, kuri gatavi ziedot no darba un mācībām brīvo laiku dienestam.

Spiegs tavā kabatā(9)

Paspēji tikai nodomāt, bet viedtālrunī attiecīga reklāma jau priekšā! Sastopoties ar šādām situācijām, gribi negribi gadās aizdomāties par to, vai teju katram otrajam latvietim tik mīļā teorija par viņa tālruņa noklausīšanos nudien nav patiesa. SestDiena noskaidro, ko par šo sazvērestības ideju saka eksperti, cik tajā mītu un cik patiesības.

VIDEO: Pie lidostas Rīga dedzis Alviksa taksometrs; šoferis pametis klientus un bēdzis(15)

Tūrists no Norvēģijas Mortens, kurš kopā ar ģimeni ieradies Latvijā, trešdien saskāries ar ārkārtīgi nepatīkamu situāciju pie lidostas Rīga. Mortens portālam Diena.lv pastāstīja, ka pasūtītais taksometrs no firmas Alviksa pie pašas lidostas durvīm aizdedzies. Mašīnā bijis viņš, sieva un pāra bērns. Taksometra šoferis notikuma vietu pametis.

Divas minūtes līdz pastardienai

Cik tālu no pašiznīcības cilvēce sevi novedusi, un cik laika vēl atlicis, lai kaut ko labotu? Kopš tika izgudrota atombumba, pasaules spožākie prāti ik gadu izvērtē notiekošo valstu savstarpējās attiecībās, lai brīdinātu par briesmām no neapdomīgiem lēmumiem un aicinātu valstu līderus nākt pie prāta.

Bez kvalitātes kontroles

Uzdrīkstēties uz vienu nakti nodot skatuvi stila, drosmes un neierobežotas fantāzijas varā – tāds jau devīto gadu ir Cēsu Fonokluba rīkotās Nekvalitatīvās mūzikas nakts galvenais vadmotīvs.

Trampa jaunais drošības padomnieks - slavenas kaujas veterāns un vēsturnieks(6)

Ģenerālleitnants Herberts Reimonds Makmāsters, kuru ASV prezidents Donalds Tramps izraudzījies kā savu jauno nacionālās drošības padomnieku ar skandālu demisionējušā Maikla Flinna vietā, ir militārajās aprindās pazīstams virsnieks, kura vadītā kauja pat iekļuvusi populārā trilleru rakstnieka Toma Klensija grāmatā Armored Cav.

Lieldienas Černobiļas slēgtajā zonā(20)

Trīsdesmit gadu pēc Černobiļā notikušās kodolkatastrofas avarējušās atomelektrostacijas apkārtne kļuvusi vienlaikus par biedējošu un neizskaidrojami fascinējošu vietu. Tā vilina gan tūristu grupas, gan vientuļus stalkerus, sagaidot visus ar savu dīvaini pamirušo dzīvības pilnumu.Saka, ka īstam vecim dzīves laikā jāiestāda ozols, jānosit čūska un jāizaudzina dēls. Savā sarakstā jau skolas gados čūskas slepkavošanu aizstāju ar "aizbraukt ekskursijā uz Černobiļu".

Brīvība zem maskas(3)

Ballēties studenti gribējuši vienmēr. Tomēr noslēpumu oreola ieskautais Latvijas Mākslas akadēmijas karnevāls ir īpašs – par to klīst leģendas, un pat drūmajā okupācijas laikā tā bija brīvības oāze, kur atļāvās vairāk. Tradīcijas nekur nav zudušas, un šogad īpašā mākslas "Valpurģu nakts" notika jau 78. reizi.

Izglābtais viduslaiku brīnums(27)

Ja pagājušā gada vasarā būtu zinājis to, ko pusotru gadu vēlāk pēc konservācijas darbu pabeigšanas man atklāja restauratori, Cēsu viduslaiku pils Mestra zālē bez ķiveres galvā kāju droši vien nebūtu spēris, kur nu vēl uzdrīkstējies ar fotoaparātu rokā drasēt pa telpu stāvu augstāk. Neviena no todien uzņemtajām fotogrāfijām nav tik vērtīga, lai par to samaksātu ar kritienu kopā ar vēsturisku ķieģeļu čupu no astoņu metru augstuma.

Skolotāja par miljonu(28)

Vēl viņu varētu dēvēt par pedagoģijas "nobelam" nominētu vizionāri – Cēsu Jaunās sākumskolas direktore Dana Narvaiša iekļuvusi to piecdesmit pedagogu vidū, kuri šogad pretendē uz starptautisko skolotāju balvu The Global Teacher Prize.Kolēģiem un Cēsu Jaunās sākumskolas audzēkņu vecākiem pēc laba vārda par Danu Narvaišu kabatā nav jāmeklē – pat īsās sarunās var uzzināt ko jaunu par Danas daudzpusīgo personību.

Traģiskākās katastrofas Krievijas un PSRS aviācijas vēsturē(29)

Pagājusi nedēļa, kopš debesīs virs Sīnāja pussalas Ēģiptē lielā augstumā, visticamāk, sprādziena rezultātā sadalījās Krievijas aviokompānijas Metrojet laineris Airbus A-321. Katastrofu, kurā dzīvību zaudēja 224 cilvēki, Krievijas amatpersonas un mediji nodēvējuši par lielāko traģēdiju Krievijas aviācijas vēsturē.

Maidana cilvēkus Jelgavā sargās Dieva suņi(108)

Fotogrāfa un mākslinieka Sergeja Meļņikova izstāde _Maidana cilvēki _uz vairākām dienām - no 22.līdz 25.oktobrim - būs apskatāma Hercoga Jēkaba laukumā Jelgavā. Ņemot vērā negatīvo pieredzi Rīgā, kad netālu no Ministru kabineta izvietoto ekspozīciju vairākkārt gaišā dienas laikā sabojāja huligāni, līdz beigās nopostīja pilnībā, nevar izslēgt līdzīgu provokāciju mēģinājumus arī Jelgavā.

Krievijas TV sižetā par NATO centru Rīgā cenšas radīt objektīvas žurnālistikas iespaidu(43)

Visai savdabīgu sižetu par pagājušā nedēļā Rīgā aizvadīto NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra atklāšanu izveidojis telekanāls Rossija, cenšoties radīt iespaidu par viedokļu dažādību un neitrālu fakta atainojumu. Garā sižeta beigās telekanāla iecerētais vēstījums gan tiek sasummēts vienā konkrētā teikumā - Rīga nu esot kļuvusi par centrālo platformu visiem tiem, kas gatavi bezgalīgi stāstīt par Krievijas draudiem, bet jebkurš pretējs viedoklis nekritiski tiek norakstīts kā Kremļa propaganda.

NBS interese par Skrundas lokatora pilsētiņu

Ne tūrismam vai saimnieciskajai darbībai, kā plānots iepriekš, bet labi izmantojama armijas vajadzībām - tieši šajā virzienā varētu izvērsties Skrundas radiolokatora pilsētiņas liktenis. Nacionālie bruņotie spēki (NBS) izrādījuši interesi par pašvaldības nesen iegādāto teritoriju un to jau apsekojuši. Tomēr viss par iespējamo zemes nomu vēl ir tikai sarunu līmenī, jo oficiāli pilsētiņas teritorija nomai tiks piedāvāta tikai jūnijā, Dienai norādīja Skrundas novada domes priekšsēdētāja Loreta Robežniece.

NBS interesējas par Skrundas lokatora pilsētiņas teritoriju(12)

Par zemes nomu Skrundas radiolokatora pilsētiņā interesi izrādījuši Nacionālie bruņotie spēki (NBS). Pagaidām process vēl ir tikai sarunu līmenī, jo pašvaldības nesen iegādātā teritorija oficiāli nomai tiks piedāvāta tikai jūnijā, kad pretendenti arī varēs sākt iesniegt pieteikumus. Tomēr NBS pārstāvji bija ieradušies apsekot pilsētiņas teritoriju, portālam Diena.lv apstiprināja Skrundas novada domes priekšsēdētāja Loreta Robežniece.

Latvieši, pārdodot klizmu Putina izskatā, aicina atbalstīt Ukrainā cietušos(131)

Ar radošumu pret agresiju - tāda ir pamatideja reklāmas aģentūras Abnormal radītajai kampaņai, ar kuru ne tikai tiek protestēts pret Krievijas prezidenta Vladimira Putina režīma agresīvo ārpolitiku, bet arī vākti ziedojumi Ukrainas karā cietušo ārstēšanai. Aktīvisti radījuši klizmas pūsli, kas vizuāli atgādina Putinu, un produktam dots nosaukums _PUT IN The Shitmaker jeb PUT IN - šmucdaris.

Germanwings katastrofa: Kāpēc pilots nevarēja atvērt kabīnes durvis(55)

Tagad, kad kļuvis zināms, ka pēdējos brīžos pirms liktenīgās Germanwings lainera katastrofas pilotu kabīnē atradās tikai viens no pilotiem, kurš, kā liecina sākotnējā informācija, lidaparātu kalnā ietriecis apzināti, bet otrs pilots tikmēr dauzījās pie durvīm, nesekmīgi cenšoties iekļūt kabīnē, rodas jautājums - kā šāda situācija bija iespējama.

papildināts (14:21) - FOTO un VIDEO: Pie Brīvības pieminekļa nolikti ziedi; gājiens aizvadīts bez starpgadījumiem(69)

Leģionāru piemiņas gājiens noritējis mierīgi, bez vērā ņemamiem starpgadījumiem un provokācijām, novēroja Diena. Dalībnieki, kuri pēc dievkalpojuma gājienā devās no Rīgas Svētā Jāņa baznīcas maršrutā pa Skārņu un Kaļķu ielu, ap plkst.11.20 bija sasnieguši Brīvības pieminekli un sāka nolikt ziedus. Gājienā devās vairāki simti cilvēku, laukums pie pieminekļa bija pilnībā piepildīts.

Dadajevs noliedz saistību ar Ņemcova slepkavību; aizturētie tikuši sisti(26)

Krievijas tiesībsargājošo iestāžu galvenais aizdomās turētais Borisa Ņemcova slepkavības lietā Zaurs Dadajevs atsaucis savu atzīšanos noziegumā, aģentūra TASS citē interviju ar Dadajevu laikrakstā Moskovskij Komsomoļec. Dadajevs norādījis, ka sākotnēji atzinies, lai glābtu savu biedru, kas aizturēts kopā ar viņu – bijušo padoto Ruslanu Jusupovu.

Timrots: Jāmācās izdzīvot arī uz šādiem ceļiem(77)

Situācija uz Latvijas autoceļiem vietām ir katastrofāla – līdz otrdienas plkst.10 policija saņēmusi informāciju jau par 57 ceļu satiksmes negadījumiem, vairākas šosejas bloķētas, bet smagā avārijā uz Daugavpils šosejas bojā gājuši divi cilvēki. Taujāts par to, cik lielā mērā negadījumos vainojams ceļu stāvoklis un cik – vadītāju prasme -, žurnālists un satiksmes drošības eksperts Pauls Timrots portālam _Diena.

Latvieša mūža sapnis kļūt par marsieti aizvien dzīvs un reāls(30)

Cēsnieks Pauls Irbins ir vienīgais latvietis, kurš pretendē uz iespēju kļūt par vienu no pirmajiem "marsiešiem" cilvēces vēsturē. Pašlaik ambiciozajā _Mars One _projektā no 200 tūkstošiem dalībnieku atsijāti aptuveni 700, un Irbins ir apņēmības pilns X stundā atteikties no Zemes sniegtā komforta, lai realizētu savu dzīves sapni.

Sidnejas ķīlnieku sagrābējs bija rūdīts noziedznieks un islāma kopienā pretrunīgi vērtēta figūra(3)

Pašpasludinātais islāma garīdznieks, irānis Mans Harons Moniss, kurš pirmdien Sidnejas kafejnīcā 16 stundas gūstā turēja 17 ķīlniekus, policijai nebija sveša figūra – uzbrucējs jau iepriekš nonācis konfliktā ar likumu, turklāt par smagiem noziegumiem. Kamēr notiek izmeklēšana, uz brīvām kājām viņš ticis, pateicoties pielaidīgai likumdošanai – atbrīvots pret drošības naudu, vēsta The Sydney Morning Herald.

Krievijas-Rietumu sankciju karš Rundālei tūristus pagaidām nav atņēmis(12)

Kamēr nozares eksperti runā par Ukrainas konflikta un Krievijas-Rietumu sankciju kara graujošu ietekmi uz tūristu plūsmu, Rundāles pils muzejs pagaidām izmaiņas nejūt, portālam Diena.lv pastāstīja muzeja direktors Imants Lancmanis."Pagaidām [negatīvu ietekmi] neesam jutuši," pauda Lancmanis, pieļaujot, ka tas, visticamāk, ir tūristu plūsmas struktūras dēļ – Rundāles apmeklētāji visbiežāk ir Vācijas vai Japānas, ne Austrumeiropas tūristi.

Igaunijas aizsardzības ministrs: Igauņi nav kareivīgi, vienkārši apzinās riskus(4)

"Es neteiktu, ka igauņi būtu īpaši kareivīgi, kā nācija tieši esam ļoti miermīlīgi. Tomēr mēs apzināmies, kur dzīvojam, apzināmies riskus un saprotam, ka aizsardzībai jāvelta pienācīga uzmanība," Globālā militarizācijas indeksa jaunākos datus, kurā Igaunija ierindojas 21.pozīcijā, bet Latvija vien 78.