Īstais laiks un izmērs
Ar sīpolu stādīšanu nevajag sasteigt. Labāk iestādīt vēlāk nekā pārsteigties. Sīpolus var iesēt un audzēt no sēkliņām, bet tas būs laikietilpīgāks un darbietilpīgāks process, tāpēc prātīgāk ir sīpolus audzēt no sīksīpoliņiem – tādi iegādājami jebkurā dārzkopības veikalā un šķirnes pieejamas dažādas. Atšķiras to izmēri. Audzēšanai mazdārziņā piemērotākie ir 14–20 mm diametra sīpoli, ja gribat tikt pie lieliem, skaistiem sīpoliem, kurus uzglabāt ziemai. Savukārt gan loku ražai, gan ziemas krājumiem jāizvēlas 21–25 mm diametra sīksīpoliņi. Galvenais, iegādājoties sīksīpolus, ir skatīties, lai miziņa būtu spīdīga un fasējumā nebūtu bojātu sīpolu. No lielākiem sīpoliem sanāks tikai loki, bet no sēklām izdevīgi audzēt lokus, kas pārziemo, arī daudzgadīgos maurlociņus. Jo sīkāki sīpoli, jo agrāk jāstāda. Parasti sīpolus stāda no aprīļa beigām līdz maija beigām.
Kaimiņi un saule
Ļoti svarīga ir arī vieta dārzā, kur sīpoliem paredzēts augt, kā arī priekšteči un kaimiņi. Agronoms Māris Narvils skaidro, ka tad, ja iepriekš stādījuma vietā auguši kāposti, burkāni, tomāti, gurķi, kāļi, redīsi, selerijas vai spināti, arī sīpoli šajās dobītēs labi jutīsies, taču nevajadzētu tos stādīt vietā, kur pirms tam auguši puravi, ķiploki, sīpolpuķes, kartupeļi vai bijis vienkārši zāliens. Bet, runājot par kaimiņiem, sīpoli labi sadzīvos ar blakus augošiem kāpostiem, bietēm, zemenēm, salātiem un burkāniem. Lielākā daļa sīksīpolu slimību ierosinātāju atrodas augsnē, tāpēc ļoti svarīgi ir mainīt vietu, kur audzē sīpolus. Ideāli, ja tajā pašā vietā atkal audzē ne agrāk kā pēc pieciem gadiem. Sīpoliem patīk viegla smilšmāla un mālsmilts, kā arī smilts augsne. Vietai jābūt saulainai un atklātai, jo aizvēja apstākļi var veicināt miltrasas izplatīšanos, kas ir viena no biežākajām sīpolu kaitēm mazdārziņos.
Laba augsne un pietiekams mitrums
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 20. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!