Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Pirmdiena, 23. decembris
Viktorija, Balva

Dēstu audzēšanas mēnesis

Kaut arī astronomiskais pavasaris oficiāli sāksies tikai 20. datumā, marts ir pavasara mēnesis un strauji uzlabojas gaismas apstākļi, – dienas garums pamazām tuvojas 12 stundām. Taču dārzkopības speciālisti brīdina – laika prognozes vēsta, ka vēl gaidāms auksts laiks, arī sniegs kūst pamazām un atkal uzsnieg no jauna… Ar dārza darbiem nevajag pārsteigties, lai paveiktais neaiziet bojā.


Prognozē vēlu pavasari

Pasekojot laika prognozēm, redzams, ka gaisa temperatūra nepieaugs strauji, bet dienās turēsies mazliet virs nulles, savukārt naktīs atgriezīsies neliels, taču regulārs sals un dažbrīd pat visai iespaidīgs aukstums var pārsteigt it īpaši Latvijas ziemeļaustrumu daļā. Dienā gaisa temperatūra dažkārt nesasniegs pat plus piecus grādus, kas nozīmē, ka augu augšana praktiski apstāsies. Sīpolpuķes, protams, turpinās attīstīties, bet viss cits, ieskaitot zāli, stāvēs uz vietas. Taču pavasaris būs, nekur tas nepazudīs, tomēr jārēķinās, ka aktīvi darboties dobēs nebūs iespējams agrāk kā marta beigās vai aprīļa sākumā.

Tādēļ martā prātīgi būtu veikt tieši sagatavošanās darbus – nogrābt lapas, savākt augu atliekas no dobēm, uzrušināt tās, ja augsne nav pārāk slapja.

Ja siltumnīca cietusi no laikapstākļu bojājumiem, ir laiks to atjaunot, lai varētu gatavot augsni agrās ražas sējai – redīsiem, spinātiem, salātiem u. tml. 


Pirmie dārzeņi – redīsi

Par redīsiem jāzina, ka ne visas šķirnes ir sējamas jebkurā brīdī, kad tas iešaujas prātā. Audzējot redīsus siltumnīcā, labākā gaisa temperatūra to dīgšanai naktī ir plus 10 grādu, dienā ap plus 15 grādiem. Tā kā redīsi ir aukstumizturīgi augi, to sēklas sāk dīgt jau plus 2–3 grādu temperatūrā, bet optimālā temperatūra to dīgšanai ir plus 16–20 grādu. Dīgsti pacieš salnas līdz mīnus trim grādiem, bet pieauguši augi pat līdz pieciem grādiem zem nulles. Pateicoties aukstumizturībai, redīsus iespējams sēt ļoti agri. Drīzāk jāuzmanās karstumā un jāizraugās šķirnes, kas piemērotas sēšanai vasarā, jo karstuma ietekmē redīsiem bieži vien neveidojas saknes bumbulis, bet tā vietā saaug kupli laksti un izveidojas ziednesis. Jāatceras arī, ka redīsiem patīk vienmērīgs mitrums visā to augšanas laikā. Ja trūkst mitruma, saknes kļūst šķiedrainas, sīvas un negaršīgas, bet augi sāk priekšlaikus ziedēt. Savukārt straujas temperatūras svārstības var izraisīt bumbuļu plaisāšanu. Nedrīkst sasēt arī par ciešu un augšanas procesā var nākties paretināt redīsus. Optimālais sēklu iesēšanas attālums ir 5 cm un ap 15 cm starp rindiņām. Varat atstāt lielāku attālumu un pa vidu iesēt diļļu rindu.


Jāplāno vieta dēstu audzēšanai

Visiem tiem, kuriem siltumnīca ir neapkurināma, marts ir īstais sējas laiks. Galvenais ir rūpēties par četrām pamatlietām: gaismu, gaisu, mitrumu un barības vielām. Pašlaik svarīgākais ir uzsākt sēju siltumu mīlošām kultūrām – visa veida tomātiem, kurus audzēs siltumnīcās, tāpat paprikai un baklažāniem. Vēsākos apstākļos audzēt var dēstus tādām kultūrām kā salāti, puravi, sakņu un lapu selerijas, saldie sīpoli, iesaka agronoms Māris Narvils.

Taču, izvērtējot apstākļus, jāņem vērā, ka, stādiem augot augstumā un platumā, vajag vietu, jo, līdzko to lapas sāk saskarties, lai stādi nestīdzētu, tie jāretina. Tas attiecas uz tomātiem, papriku, baklažāniem, vēlāk gurķiem. Vai esat izskaitļojuši, ka jums pietiks platības, kur to visu izvietot? Liela problēma ir stādu izstīdzēšana, kas vērojama tieši agrajos stādu sēšanas termiņos.

Martā siltumnīcās var sākt sēt aukstumizturīgās kultūras, taču, ja tur jau jāizvieto siltummīļu stādi, tas nozīmē, ka siltumnīcai jābūt reāli apkurināmai, nepietiks ar vienkāršu papildu piesildīšanu.


Kad sēt, kur audzēt puķes?

Apkurināmā siltumnīcā vai uz palodzes kastēs un podos audzējamas puķes var sēt jau tagad. Daudzas ziemcietes ātrāk un labāk dīgst pie plus pieciem līdz plus 10 grādiem, bet viengadīgās un graudzāles – no plus 15 grādiem. Viengadīgās puķes asteres, celozijas, vasaras flokšus un neļķes, lauvmutītes, puķu zirnīšus, agerātus, amarantus, cīnijas, samtenes, salmenes, kāršrozes, plīvurpuķes ējiet, kad ir jau drusku siltāks. 

Šīs puķes var sēt arī tieši augsnē, taču tad tas jādara maijā, un nevar zināt, cik silts būs pavasaris – ja tas ir vēls un vēss, ar vēlām salnām arī maijā, ziedus sagaidīsiet tikai pašās vasaras beigās. 

Ja dēstus audzēsiet uz palodzēm un tām tuvu novietotiem galdiem, tieši tāpat kā attiecībā uz dārzeņu izpiķēšanu, lai neizstīdz, arī puķēm jāņem vērā, ka sējumus nāksies retināt un piķēt – pārstādīt, tādēļ jārēķinās ar vietu, kur tos novietot, un gaismas apstākļiem. 
Ja gaisma nāks izteikti no vienas puses, dēsti augs šķībi. Plānojiet darbus tālredzīgi! 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Veselība

Vairāk Veselība


Dārza Diena

Vairāk Dārza Diena


Senioru Diena

Vairāk Senioru Diena


Dienas padomi

Vairāk Dienas padomi


Būve un interjers

Vairāk Būve un interjers


Cits

Vairāk Cits