Tautas ticējums vēsta, ka zirņi esot jāsēj gada 100. dienā, un šogad tas ir 10. aprīlis, taču derēs jebkura diena, kad laikapstākļi ir piemēroti un mēness kalendārs rāda ziedaugu vai augļu stādīšanai un kopšanai labvēlīgu laiku.
Pacieš pat salu
Lai izvairītos no kaitēkļiem, zirņus labāk sēt pēc iespējas agrāk, protams, jāņem vērā arī šķirnes īpatnības. Agrās šķirnes dos ražu vidēji pēc 60–90 dienām kopš iesēšanas, vidējās – 90–100 dienu laikā, bet līdz vēlīno šķirņu ražai būs jāgaida vairāk nekā 100 dienu. J. Aldermaņa dārzniecības vadītāja Vija Rožukalne iesaka – vērts iesēt dažāda agruma šķirnes, lai ar zirņiem varētu mieloties ilgākā laika periodā un ievākt ražu ziemas krājumiem (vislabāk glabāt izlobītus un sasaldētus). Ir šķirnes, kas paredzētas lietošanai uzturā ar visām pākstīm, garda piedeva salātiem un kokteiļiem ir zirņu dīgsti, kurus ļoti viegli izdiedzēt pat mājas apstākļos uz palodzes. Svaigi cukurzirnīši ir brīnišķīgs vasaras našķis, ne tikai piedeva ēdieniem! Protams, siltā un saulainā laikā sēklas tiecas dīgt ātrāk un augi stiepjas garumā straujāk, taču zirņi ir aukstumizturīgi un sāk dīgt jau viena līdz divu grādu temperatūrā virs nulles (vidēji diennaktī), cukurzirnīšiem nepieciešams mazliet siltāks laiks – aptuveni plus pieci grādi (vidēji diennaktī). Jāņem vērā, ka zirņiem nepatīk sausums, taču arī pārāk liels mitrums nav vēlams, jo sēklas var sākt pelēt. Ja pieturas sauss laiks, dobītes kārtīgi jālaista, it sevišķi ziedēšanas periodā, savukārt, ja zeme ir ļoti slapja, dubļaina, ar zirņu sēšanu vēlams nogaidīt, taču parasti aprīlī augsne jau ir pietiekami iesilusi un nožuvusi, ja vien nav lielu lietavu. Kā zināt, vai nav par slapju vai sausu? Ja, paņemot sauju augsnes plaukstā un saspiežot, no tās sūcas ūdens, zeme vēl ir par slapju, bet, ja tā sadrūp putekļos, – par sausu. Ja ir izteikti sausa, bet stādīt ļoti vajag, pirms zirņu sējas augsne jāsalaista un jāparušina. Pirms sēšanas zirņus naktī var izmērcēt ūdenī. Arī tad, ja uznāk salnas un pat uzkrīt sniegs, nav jāuztraucas. Ja zirņi vēl nav sadīguši, tie pagaidīs, gan nelabvēlīgie apstākļi būs garām un tad sadīgs, bet, ja asniņi jau parādījušies virs zemes, tos var piesegt ar agroplēvi, taču zirņu dīgsti spēj paciest salu līdz -5 grādiem.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 10. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!