Nelielās, šķietami pieticīgās prīmulas ir vieni no pirmajiem pavasara ziediem, kas priecē gan kā telpaugi puķpodos, gan pavasarīgā dārzā. Prīmulām raksturīga liela krāsu dažādība, tās labi jūtas pat ēnainās dārza vietās un ir viegli kombinējamas kompozīcijās ar citiem augiem.
Prīmulas sastopamas gan brīvā dabā, gan daiļdārzos, tātad ir gan savvaļas, gan kultivētās šķirnes. Viena no pazīstamākajām savvaļas prīmulu šķirnēm ir gaiļbiksītes (Primula veris). Suga izplatīta Eiropā, izņemot ziemeļu rajonus. Aug arī Kaukāzā, Turcijā un Irānā. Latvijā gaiļbiksītes sastopamas visā teritorijā. Aug krūmājos, mežos, sausās pļavās. Tās zied maijā, un nelielie, aromātiskie, dzeltenie ziediņi izmantojami ārstniecībā, kā arī kulinārijā – kā piedeva salātiem, desertu dekorēšanai un tml. Augs satur saponīnu, glikozīdus, A un C vitamīnu. Veselības uzlabošanai gaiļbiksīšu tēju lieto galvenokārt par atklepošanas līdzekli, bet to mēdz izmantot arī migrēnas, podagras, reimatisma ārstēšanā un pat pret bezmiegu! Gaiļbiksītes lapas tiek pielietotas spāņu virtuvē kā lapu salāti. Anglijā ziedus izmanto pašdarināto vīnu aromatizēšanai.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 20. februāra, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!