Jūlijs klāt, un arvien vairāk ir to gardo dārza labumu, ko likt galdā. Klāt arī tomātu laiks. Agro šķirņu augļi jau nogatavojušies, bet vēlie vēl zied un tikai raisa augļus.
Tomātu šķirņu ir daudz – zinātāji lēš, ka pasaulē to varētu būt ap trīs tūkstošiem, un savām maltītēm dārzkopji parasti iedēsta dažādas, lai baudītu augļus vasaras garumā un to garšas īpašības un izskats būtu atšķirīgs. Saimniecības Neslinko saimniece Elga Bražūne, kas nodarbojas gan ar tomātu audzēšanu, gan dēstu tirdzniecību, ievērojusi, ka iecienītākās ir agrās lielaugļu šķirnes, arī ķirštomātiņi kļūstot arvien populārāki, turklāt parasti tie ir agrāki un nogatavojas pirmie.
Laikā, kad briest un krāsojas augļi, galvenais darbs siltumnīcā ir parūpēties, lai tiem pietiktu spēka nogatavoties, kā arī gādāt, lai apstākļi siltumnīcā ir labvēlīgi. Atkarībā no šķirnes tomātu stādi būs gari vai zemi, taču kā vieniem, tā otriem ir vajadzīgs atbalsts. Tos var atsiet, gan balstot pret mietiņiem, gan atsienot auklās no griestiem. Garajām šķirnēm noteikti ērtāks būs pēdējais variants.
Ja stādi ir ļoti izstīdzējuši, tos var likt guļus un pilnīgi vienalga, kurā virzienā, bet ņemot vērā, lai tas netraucētu pašam dārzkopim pārvietoties, saimniecību apkopjot. Apakšējās lapas ir jānoņem, stumbrs jāiegulda slīpi zemē un jāapber ar viegli mitru augsni, nevis stingri jāpieblietē. To nevajag mēģināt stutēt uz augšu, jo pēc neilga laika tas pats iztaisnosies. Kad augs jau būs ieaudzies, jāsāk stāda formēšana – pazarīšu izlaušana.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 12. jūlija, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!