Sadzenā internetā
Pie pirmā aparāta Smena Aivars ticis 60. gadu beigās. Pēc tam viņam piederējis Zenīts ar lielu teleobjektīvu. Aivars Troska atceras: "Patika klases pasākumos nostāties telpas pretējā stūrī un "ķert" meiteņu sejas. Tolaik bija tāda zibspuldze – liela kaste pie sāniem un apaļš verķis uz aparāta. Vispareizākā fotografēšana ir, kad fotografējamais cilvēks nemana. Mūsu mazbērni ar’ – tikko paņemu fotoaparātu, nostājas pozā. Tā nav īstā bilde!"
Kamēr prioritāte bijis darbs un ģimenes dibināšana, hobijs pabīdīts maliņā, toties ar dubultu sparu aizraušanās atsākusies 90. gados. Aivaram vienam no pirmajiem Lielvārdē bijusi lielā videokamera, ar ko safilmējis ļoti daudz materiāla, viņš stāsta: "Esmu digitalizējis visas savas tā laika kasetes, salicis jūtubā, piepalīdzu arī citiem, jo uztrauc, ka vēsture var pazust, – papīra bildes izbalē, arī WHS kasetēm tas pats liktenis. Ogres televīzijai bija daudz labu raidījumu, šie arhīvi varētu interesēt arī jauno paaudzi."
Aivars ar nožēlu secina, ka kopš XX gadsimta sākuma ļoti daudz vērtīgu liecību gājis nebūtībā, jo cilvēki vecas fotogrāfijas vienkārši izmet. Tāpēc viņš internetā cītīgi meklē un vietnē Facebook regulāri publicē gan senus Latvijas pilsētu un pagastu skatus, gan bildes ar iepriekšējos gadsimtos ražotiem braucamrīkiem, sadzīves tehniku, tāpat arī pastkartes – smieklīgas, naivas un pikantas. Dažs fotokadrā iemūžinātais objekts laika gaitā tā pārvērties, ka pat vietējiem grūti atpazīt.
Kur tādu bagātību var izrakt? Seniors tik nosmaida: "Visu sadzenāju pa internetu. Ierakstu meklētājā kādu atslēgas vārdu, vēl Latvia vai Lettland, un simt punktu kaut ko izmet. Fotomateriāli ir pieejami miljoniem. Bieži vien tiem pievienoti komentāri, iekopētas lapas no Francijas, Vācijas, Krievijas, ļoti daudz no ASV. Krievu resursos parādās bildes pat no cara tētiņa laikiem. Atradu ļoti labas kvalitātes fotogrāfiju, kurā fiksēta Krievijas cara vizīte Liepājā."
"Kiš-miš" un miskaste
Par pasaules mēroga problēmu Aivars Troska sauc fotovēstures entuziastu neprasmi sistematizēt – nereti bildei nav klāt ne vēsturiska apraksta, ne norādes, kas, kur un kad. Igauņu lapas paplašinājumā nejauši uzgājis un sācis vētīt tūkstošiem ieskenējumu: "Visas atklātnes un fotogrāfijas no XIX gadsimta sākuma, bet pilnīgi nešķirotas, īsts "kiš-miš" no dažādām pasaules valstīm, arī Latvijas. Godīgi sakot, internets ir milzīga pasaules miskaste. Var uzķerties arī uz safabricējumiem. Bet vai man, pensionāram, ziemā laika trūkst? Sēžu pie datora un rakājos – re, kur Rīga, re, vēl kaut kas. Lejuplādēju un pēc tam iedziļinos. Muzeju katalogos gan nelienu."
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 7. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!