“Pašlaik aptiekā katru dienu ir daudz apmeklētāju, kuri vēlas iegādāties testus Covid-19 noteikšanai mājas apstākļos. Šie testi ir iekļauti arī gandrīz katrā pirkumā, ko klienti veic, izmantojot Wolt piegādes pakalpojumu no aptiekas. Mēs iesakām pārliecināties, vai mājas aptieciņā jau esošajiem Covid-19 ātrajiem testiem nav beidzies derīguma termiņš. Turklāt šobrīd ir pieejami Covid-19 un gripas kombinētie antigēnu testi. Veicot testus, rūpīgi jāseko lietošanas instrukcijām, jo dažādu ražotāju gadījumā tās var atšķirties. Ja pašlaik mājās Covid-19 testu nav, vismaz dažus iepakojumus katrai ģimenei rezervē vajadzētu, jo, parādoties saaukstēšanās simptomiem, labāk uzreiz veikt testu, nevis doties ārpus mājas, potenciāli apdraudot apkārtējos. Vienreiz lietojamās medicīniskās maskas, respiratori un roku dezinfekcijas līdzekļi arī ikdienā atkal var būt noderīgi, lai pasargātu sevi no iespējamās saslimšanas ar Covid-19. Tuvojoties rudens sezonai, papildus atgādinām par nepieciešamību rūpēties, lai organismam pietiek visu vajadzīgo vitamīnu,” stāsta “Mēness aptiekas” farmaceite Juta Namsone.
“Saslimstība ar Covid-19 pieaugusi kopš vasaras vidus, un ar šai slimībai raksturīgiem simptomiem ģimenes ārsta praksē pašlaik vēršas daudzi. Vairāk nekā pusei – ap 60% no viņiem – tik tiešām apstiprinās Covid-19, veicot vienkāršos mājas testus. Tiesa gan, tests ne vienmēr uzrāda pozitīvu jeb apstiprinošu rezultātu slimošanas pirmajās dienās – nereti tas sniedz pozitīvu rezultātu tikai sestajā, septītajā dienā. Atsevišķos gadījumos Covid-19 diagnozi nosaka, vadoties pēc simptomiem (klīniski) un/vai, balstoties informācijā par citiem vienā mājsaimniecībā dzīvojošo cilvēku saslimšanas gadījumiem (epidemioloģiski),” norāda VCA ģimenes ārste Jekaterina Āboliņa.
Saslimstot ar Covid-19, cilvēki visbiežāk sūdzas par ļoti stiprām galvassāpēm, nogurumu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru, klepu un aizliktu degunu, retāk – par kakla sāpēm, ožas un garšas izmaiņām vai sāpēm kaulos, novērojusi Jekaterina Āboliņa. “Gadījumos, kad cilvēks jūtas slims, vajadzētu palikt mājās, neatkarīgi no tā – Covid-19 tests ir pozitīvs vai nav. Pretējā gadījumā cilvēks apdraud ne tikai savu, bet arī ar viņu saskarsmē nonākušo līdzcilvēku veselību. Ikvienam būtu rūpīgāk jāseko roku higiēnai. Ja nav iespējas rokas kārtīgi nomazgāt, ir jālieto dezinficējošie līdzekļi. Tāpat jāizvairās aiztikt seju (degunu, muti, acis) ar nemazgātām rokām un vajadzības gadījumā jālieto sejas maska. Iesaku arī mazāk uzturēties vietās, kur pulcējas daudz cilvēku, iespējami vairāk pārvietojoties kājām, nevis ar sabiedrisko transportu. Tas vienlaikus arī palīdzēs uzturēt fizisko formu un veicinās norūdīšanos,” saka ģimenes ārste Jekaterina Āboliņa.
No valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāta un ir pieejama vakcinācija pret Covid-19 infekciju jebkurā vecumā – gan primārā vakcinācija, gan balstvakcinācija ik pēc 6 – 12 mēnešiem, atkarībā no vecuma un hroniskajām slimībām.