Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +6 °C
Viegls lietus
Piektdiena, 27. decembris
Inita, Elmārs, Helmārs

Farmaceita atbildes četriem šovasar biežāk uzdotajiem jautājumiem par ādas kopšanu

Ir reizes kad iegādātais ādas kopšanas līdzeklis “neuzvedas kā nākas” – mēdz pievilt pat šķietami “vislabākais” vai tas, kas “bija ideāls draudzenei”. Šādos gadījumos risinājumu var meklēt aptiekā, kur pieejamie līdzekļi ir dermatoloģiski pārbaudīti un saruna ar farmaceitu var būt patiesi noderīga.

“Aptieku bieži apmeklē cilvēki, kuri vēlas vairāk zināt par lietoto kosmētikas līdzekļu sastāvu, dažkārt grib tos nomainīt, jo ir pamanījuši nesaderību ar ādu, arvien biežāk interesējas arī par konkrētu vielu iedarbība uz vidi un nereti izsaka vēlmi ierastos līdzekļus aizstāt ar tādiem, kas būtu ekoloģiskāki,” stāsta “Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone, kura apkopoja šovasar uzklausītos tipiskākos aptiekas apmeklētāju jautājumus par ādas veselību.

1. Vai alerģiski simptomi var būt reakcija uz saules aizsarglīdzekli?

“Jā, sauļošanās līdzeklis patiešām var izraisīt alerģiskus simptomus. Vispirms jāzina, ka sauļošanās aizsarglīdzekļi ir divu veidu – ķīmiskie un mehāniskie. Ja āda ir reaģējusi uz pirmajiem, tad jāizvēlas citas grupas kosmētikas līdzeklis, tāds, kas satur cinka oksīdu vai titāna oksīdu. Ja arī cilvēkam iepriekš alerģiska reakcija uz ķīmiskajiem sauļošanās līdzekļiem (tie satur satur oksibenzonu, avobenzonu, oktisalātu, oktokrilēnu, homosalātu vai oktinoksātus) nav bijusi, mēdz būt tā, ka kādā dzīves posmā tā rodas pret kādu no sastāvdaļām,” skaidro farmaceite un min piemēru no aptiekas prakses.

Jauna sieviete stāsta, ka pēc kvalitatīva sauļošanās līdzekļa lietošanas seja ir apsārtusi un niez. Krēms uzklāts, dodoties uz darbu, sieviete nav ilgi uzturējusies tiešos saules staros. Viņa vēlētos izmēģināt citu krēmu vai losjonu un interesējas arī par to, vai šis līdzeklis ir videi draudzīgs.

Pareizā izvēle būtu izmēģināt plaša spektra sauļošanās līdzekli ar saules aizsardzības faktoru SPF 15 vai augstāku, ko jāuzziež aptuveni 15 minūtes pirms došanās ārā, turklāt uz visām saulei atklātajām ādas zonām, tostarp uz lūpām un ausīm, par ko parasti tiek piemirsts. Tāpat līdzeklis atkārtoti jāuzklāj ik pēc pāris stundām, pastiprināti svīstot vai uzreiz pēc peldēšanās. Farmaceite uzsver, ka aptiekā pieejami saules aizsarglīdzekļi arī īpaši alerģiskai ādai, pievēršot uzmanību, lai sastāvā ir cinka oksīds vai titāna dioksīds, kas pasargās ādu no saules stariem. Tāpat alerģiskai ādai labvēlīga var būt alveja, kam piemīt mitrinoša un nomierinoša iedarbība. Alveja palīdz mazināt saules radīto apsārtumu un kairinājumu. Arī dabīgās augu eļļas (jojoba, mandeļu, kokosriekstu u.c.) uzlabo ādas aizsargbarjeru.

“Pēdējos gados tiek pievērsta lielāka uzmanība saules aizsarglīdzekļu ietekmei uz vidi un pieaug pieprasījums pēc videi nekaitīgiem līdzekļiem.  Eiropas Savienībā UV filtri, kas tiek uzskatīti par drošiem lietošanai kosmētiskajos līdzekļos, ir iekļauti UV filtru pozitīvajā sarakstā – Kosmētikas regulas (EK) Nr. 1223/2009 (IV pielikums). Jau ir ieviests tāds termins kā “rifam draudzīgs” vai “rifam drošs”, kas nozīmē, ka saules aizsarglīdzeklis ir nekaitīgs koraļļu rifu videi. Šādu produktu sastāvā nedrīkst būt – parabēni, oksibenzons, oktokrilēns, homosalāts, PABA u.tml.

2. Ko īsti nozīme SPF un kā zināt, kādu konkrētai situācijai izvelēties?

“SPF apzīmē saules aizsardzības faktoru, kas nosaka, cik daudz UV starojuma ir vajadzīgs, lai radītu saules apdegumus uz aizsargātas ādas (salīdzinājumā ar neaizsargātu ādu). Tātad, augstāka SPF vērtība (līdz SPF 50) nodrošina lielāku aizsardzību,” skaidro Ērika Pētersone. Lūk, piemērs!

Jauns vīrietis nedēļas nogalē kopā ar draugiem plāno doties aktīvā atpūtā pie ūdens, kur iecerēta laivošana un supošana. Draugi ieteikuši iegādāties ūdensizturīgu saules aizsarglīdzekli, jo līdzīgās situācijās ir piedzīvojuši saules apdegumus. Saskaroties ar milzīgo izvēli, vīrietis apjucis, viņu mulsina arī dažādie SPF skaitļi un nav skaidrs, kas konkrētajam gadījumam būtu nepieciešams.

“Draugiem ir taisnība – plānojot atrasties ūdenī, jāiegādājas ūdensizturīgs produkts, kas ik pēc 40 līdz 80 minūtēm jāuzklāj atkārtoti. Mehāniskie saules aizsarglīdzekļi rada ar aci redzamu baltu vai zilganu kārtiņu uz ādas – arī tas ir labs veids, lai pamanītu, ka līdzeklis ir noskalojies vai noberzies. Būtiski ir līdzekli uzklāt 30 minūtes pirms ieiešanas ūdenī. Tāpat jāatceras, ka saules stari “viskodīgākie” ir laikā no pulksten 10.00 līdz 16.00,” atgādina farmaceite un uzsver, cik svarīgi ir saņemt konsultāciju par situācijai piemērotāko saules aizsarglīdzekli, jo tie ir ļoti dažādi. “Piemēram, tieši šai aktivitātei piemērots būs līdzeklis spreja formā. To var ērti un ātri uzklāt, turklāt pēc uzklāšanas āda nav lipīga, un tieši lipīgā sajūta, kā novērots, bieži vien vīriešus attur no saules aizsarglīdzekļu lietošanas. Spreju ir viegli uzsmidzināt arī uz ādas, kur apmatojums ir biezāks,” skaidro farmaceite, piebilstot, ka tad, ja šāds aktīvā atpūtas veids kļūst regulārs, ir vērts painteresēties par specializētu, UV starus aizturošu apģērbu – tas parasti ir plāns, ātri žūstošs un komfortabls.

3. Kādām sastāvdaļām pretnovecošanas līdzekļos patiešām piemīt pretnovecošanās efekts?

“Zinātniski pierādītas pretnovecošanās sastāvdaļas noteikti ir C vitamīns un retinols. Saskāros ar šādu gadījumu: aptuveni 40 gadus vecu sievieti uztrauca sejas ādas krāsas vienmērīguma zudums – parādījušies daži tumši plankumi uz vaigiem, palielinājies krunciņu daudzums, grumbu dziļums. Esošie neitrālie kosmētikas līdzekļi līdz šim ir apmierinājuši, tomēr viņa vēlētos izmēģināt produktus, lai palēninātu ādas novecošanos, ja vien būtu droša, ka tie patiešām darbojas.

Jālūko pēc tiem līdzekļiem, kas satur C vitamīnu – tas ādu var mīkstināt un padarīt gaišāku, samazināt grumbiņas un smalkās krunciņas, stimulējot kolagēna ražošanu un antioksidantu iedarbību. Arī retinolam ir līdzīgs efekts. Abas sastāvdaļas ir pieejamas tostarp seruma veidā – tā būtu laba izvēle, lai tiktu galā ar pēkšņi pamanītām krunciņām. Jāņem gan vērā, ka, lietojot aktīvu serumu, ādas aizsardzībai ar pretsaules līdzekļiem ir divtik liela nozīme. Noteikti noderēs ādas mitrināšana, kopjoši produkti, kas satur, piemēram, hialuronskābi, glicerīnu, urīnvielas, alfa-hidroksiskābes. Visas šīs vielas palīdz saglabāt ādu mitrinātu un gludu, piesaistot ūdeni no vidējā ādas slāņa uz virsējo. Vazelīns, lanolīns un minerāleļļas palēnina ūdens iztvaikošanu no ādas, tajā ilgāk saglabājas mitrums, taču šīs sastāvdaļas mēdz padarīt krēma konsistenci biezāku.

4. Kāpēc ar gadiem āda nereti sāk niezēt un kā ar to tikt galā?

“Ādas nieze gados vecākiem cilvēkiem ir izplatīta, jo​​līdz ar vecumu ādai ir tendence kļūt sausākai. To apstiprina arī, piemēram, šāda aptiekā piedzīvota situācija,” stāsta farmaceite.

Aptiekas pastāvīgais klients – kungs gados – regulāri nāk pēc hipertensijas zālēm un vienmēr labprāt aprunājas ar farmaceitu par savas veselības aktualitātēm. Kārtējā apmeklējuma reizē viņš pastāstīja par mazliet niezošu ādu uz rokām un kājām, saplaisājušiem papēžiem. Ņemot vērā redzamos ādas laukumus un viņa sacīto, bija iespējams secināt, ka iemesls niezei varētu būt ir ādas sausums.

Vecāka gadagājuma cilvēki bieži vien ādas sausumu mēģina risināt ar “kaut ko treknu” – eļļu vai citām taukvielām, tomēr tas nav pareizi. Dārzu, kad tas izkalst, taču laistām ar ūdeni! Lai ar sausumus tiktu galā, vismaz divas reizes dienā bagātīgi jāuzklāj mitrinošu ziedi vai krēmu bez smaržas. Lai losjoni paliek jaunākiem cilvēkiem! Tie ātri iesūcas, taču šai gadījumā nebūs piemērotākie. Ziedes un krēmi ir efektīvāki un mazāk kairinoši. Lai “notvertu” un paturētu ādā iespējami vairāk mitruma, krēms jāuzklāj uzreiz pēc mazgāšanās vai noskalošanās, kamēr āda vēl ir mitra. Mitrinošo līdzekļu sastāvā var būt jojobas eļļa, dimetikons, glicerīns, hialuronskābe, pienskābe, lanolīns, minerāleļļa, petrolatums vai šī sviests.

Uz saplaisājušiem papēžiem var lietot eļļas bāzes krēmu vai vazelīnu, noder arī krēmi, kas satur urīnskābi. Lai līdzeklis iedarbotos labāk, vēlams pēc ādas ieziešanas uzvilkt speciāli šim nolūkam paredzētas zeķes vai arī plānas kokvilnas zeķes. Daži kāju ādas kopšanas līdzekļi jau ir iegādājami kā pēdu maskas un iestrādāti īpašās zeķītēs – to uzvilkšana pirms naktsmiera var sniegt sevišķi labus rezultātus,” skaidro “Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone un uzsver, ka svarīgi ir pievērst uzmanību ne tikai ādas kopšanas līdzekļiem, bet arī pilnvērtīgam uzturam, kas nodrošina organismu ar A, C un E vitamīnu, cinku, Omeg-3 taukskābēm.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Veselība

Vairāk Veselība


Dārza Diena

Vairāk Dārza Diena


Senioru Diena

Vairāk Senioru Diena


Dienas padomi

Vairāk Dienas padomi


Būve un interjers

Vairāk Būve un interjers


Cits

Vairāk Cits