Pacienti no visas Latvijas
"Nozīmīgs pagrieziens psihiskās veselības aprūpes uzlabošanā ir multidisciplināro komandu pieejamība, kas darbojas jau kopš pavasara. Psihiatri no Latvijas reģioniem tādā veidā tiek atbalstīti, jo ārstam nav jāstrādā vienam. Ir iespēja pacientu agrīnāk diagnosticēt un sākt ārstēšanu," stāsta psihiatre Evija Smilgāja.
Viņas aprūpē lielākoties ir pacienti no Aizkraukles novada, bet brauc arī cilvēki no Jēkabpils un Madonas, arī daži no Rīgas, bet tālākie esot pat no Ventspils. "Ļoti bieži no citiem novadiem pie manis nonāk tieši kā pie bērnu psihiatra, jo bērnu psihiatru deficīts Latvijā ir ļoti liels, bet pie manis rindas ir mazākas nekā Rīgā, tādēļ pacienti ātrāk var saņemt palīdzību," skaidro ārste.
Pie viņas pacienti nonāk, gan pateicoties reputācijai un citu pacientu ieteikumiem, gan ar ģimenes ārstu nosūtījumu.
"Man ir liels prieks, ka ģimenes ārsti aizvien vairāk iesaistās pacientu psihiskajā aprūpē un diagnosticēšanā. Drosmīgāk iesaka antidepresantus, ir iemācījušies atpazīt depresijas un trauksmes pazīmes. Ģimenes ārsti bieži vien primāri sāk terapiju un tad, ja rodas problēmas un paši netiek galā, virza pie speciālista," ievērojusi Smilgāja.
Pareizi ārstēti, atgriežas darba vidē
Psihiatre skaidro, ka depresija un trauksme esot visizplatītākie psihiskie traucējumi, bet arī šizofrēnijas slimnieku ir daudz. Ārste stāsta – daudz ir tādu gadījumu, kad izdodas veiksmīgi apārstēt redzamāko un uzkrītošāko simptomātiku, kā, piemēram, novērst prātā skanošas balsis vai spēcīgas murgu idejas, bet laiku pa laikam nākas atkal cīnīties ar negatīvo simptomātiku.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 30. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Hilda
GoodMan/ParexK&K