Eiropas vēsturiskā mantojuma izstāde apvieno īpaši atlasītus priekšmetus no vadošo Eiropas keramikas un porcelāna muzeju kolekcijām. Izstādē iekļauti arī priekšmeti un trauki no Rīgas Porcelāna muzeja krājuma un īpaši eksponāti no Rundāles pils muzeja kolekcijas. "Izstādes mērķis ir, apvienojot kolekciju labākos darbus, rādīt keramikas, porcelāna, fajansa un majolikas attīstību caur ikdienišķiem priekšmetiem un to lietojumu. Parādīt, kā keramikā atspoguļojas tas, ko cilvēki uzskata par noderīgu vai nepieciešamu savā ikdienā, un arī to, kā pārkārtojumi Eiropā – gan militārie, gan zinātniskie, ar reliģiju un kultūru saistītie – ietekmē dažādu formu un paražu veidošanos, galda klājumu, keramikas priekšmetu lietojumu," atklāj Rīgas Porcelāna muzeja krājuma glabātāja Iliana Veinberga.
Izstādē ir daudz interesantu lietu, kas mūsdienās zaudējušas pielietojumu, bet liecina par agrāko laiku sadzīviskajiem ieradumiem: piemēram, porcelāna trauks vīna šķaidīšanai ar ūdeni, šauras un augstas kakao tases kopā ar kakao kannu, kuras osa novietota neparasti tuvu snīpim. Būs izstādīti kādreiz izmantoti trauki, kas paredzēti tikai un vienīgi zemeņu vai arbūza pasniegšanai. Ir arī nāves grēka negausības simboli – maldinoši trauki, no kuriem nav iespējams ne paēst, ne padzerties. Blakus vēsturiskajiem priekšmetiem būs apskatāmi arī mūsdienu keramikas paraugi, kuros izmantotas inovatīvas tehnikas un materiāli.
I. Veinberga atzīst – izstādē pārstāvēti atšķirīgi reģioni, katrs ar savu kultūru, vēsturi, īpatnībām, tomēr visi Eiropā esam ļoti cieši saistīti. Piemēram, izstādes veidošanas procesā atklājies, ka XIX gs. beigās Jakša tirdzniecības nams Rīgā pasūtījis šķīvjus keramikas fabrikā Stokā uz Trentas Lielbritānijā. Tātad Rīgā bija pieejami Eiropā tolaik aktuālākā dizaina un vērienīgākā ražotāja veidoti trauki. Savukārt Rundāles pils muzeja izstādei deponēto servīzi un dekoru Kurzemes hercoga Ernsta Johana Bīrona dēls Pēteris Bīrons, XVIII gs. beigās ceļojot pa Eiropu, pasūtījis Karaliskajai porcelāna manufaktūrai Berlīnē, kurā šāda parauga traukus ražo joprojām.
Tikmēr blakus telpā laikmetīgās keramikas izstādē aplūkojami 118 autoru darbi no 31 pasaules valsts. Darbus dāvinājuši paši mākslinieki vai arī tie tapuši Starptautisko keramikas simpoziju laikā Daugavpilī.