Viņa ir atstājusi zīmīgas pēdas ne tikai Latvijas mākslas vēsturē, bet arī fotogrāfijas un kino vēsturē – unikālo fotosesiju, kuru viņa veidoja kopā ar fotogrāfu Gunāru Bindi, 2009. gadā dokumentālajā filmā Akts iemūžināja režisore Ināra Kolmane. Fotogrāfijas Meitene ar krustiņu starptautiskā atzinība daudzajās izstādēs un publikācija albumā Photographie Year Book (Londona, 1964) iedrošināja Gunāru Bindi nopietni pievērsties aktu fotografēšanai. Vēlāk Padomju Savienībā atļāva izstādīt šīs fotogrāfijas versiju bez krustiņa.
1975. gadā Sarmīte Sīle absolvēja Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures un teorijas nodaļu.
1975. gadā sāka darbu Latvijas Televīzijā, kur 30 gadu bija redaktore un mākslas raidījumu autore un vadītāja. No 1975. līdz 2007. gadam mākslas zinātniece ir veidojusi neskaitāmus sižetus, raidījumus un programmu ciklus par mākslu un māksliniekiem (Muzeja krātuvēs, Māksliniekiem un skatītājiem, cikli Sieviete – māksliniece, Izstāžu zālēs, Mūsu mākslinieki, TV žurnālam Māksla u. c.), kā arī mākslai veltītus kinoaprakstus (Foto kā māksla – par Gunāru Bindi, Ģirts Vilks u. c.). Sarmīte Sīle strādājusi arī par mākslas izstāžu kuratori un pedagoģi Latvijas Universitātē.
Viņa veidojusi izstādes Atkušņa romantiķis. Gleznotājs Leo Kokle, Teatrālās tekstīlijas. Edītes Vīgneres personiskais teātris, Daces Lapiņas gleznu izstādi Baltā, gleznotāja Uno Daņiļevska darbu izstādi, Elīnas Dzelmes izstādi Fest Antifrigia, Andželas Strupules-Smalkās personālizstādi, Gunāra Bindes jubilejas izstādi FotoGrāfs, izstādi Džemmas Skulmes gleznas, organizējusi arī Mākslas dienu pasākumus u. c.
Latvijas Mākslinieku savienības biedre bija no 1983. gada.
Kopš 2016. gada Sarmīte Sīle strādāja Dailes teātrī par mākslinieciskās vadības asistenti un arhivāri, kā arī izstāžu kuratori.
Latvijas Mākslinieku savienība izsaka dziļu līdzjūtību tuviniekiem un kolēģiem.