"Dalība forumā ļauj izskanēt pasaulē Latvijas vārdam un mūzikai," uzsver LMIC direktors Egīls Šēfers. "Praktiskais devums no WOMEX ir iespēja mūsu mūziķiem piedalīties ārvalstu koncertos un festivālos, sadarboties ar izdevējiem un žurnālistiem, veidot ilglaicīgus starptautiskus projektus, kā arī atvest uz mūsu festivāliem ārvalstu pasaules mūzikas pērles. Varu minēt grupas Auļi, Very Cool People, Saucējas, kuras pēdējā laikā ir koncertējušas ārvalstīs, pateicoties WOMEX kontaktiem. Vācijas izdevniecība CPL Music ir izdevusi vairākus grupas Tautumeitas un citu mūziķu albumus, kā arī Latvijas tautas mūzikas izlasi. Savukārt kultūras menedžmenta centrs Lauska, kā arī mūziķes Katrīna Dimanta un Ilze Fārte ir piedalījušās sešu valstu sadarbības projektā ES programmas Radošā Eiropa ietvaros, izdodot albumu un koncertējot projekta dalībvalstu festivālos."
Izlases Native Music 17 koncepcijas autore etnomuzikoloģe Lauma Bērza stāsta: "Mūzikas izlasē, ko vedam uz šo forumu, vēlamies parādīt Latvijas etniskās mūzikas skatuves aktualitātes. Pēdējā dekādē šajā jomā ir bijuši daudzi eksperimenti, veidojušies un nostiprinājušies apakšvirzieni. Ir grupas, kas strādā kopā ilgi un produktīvi, ir radoši instrumentālisti, kuri seko līdzi skaņas tehnoloģiju attīstībai un meklē jaunu skanējumu mūsu kopīgajam mantojumam un jaunradei, ko tas iedvesmo. Tas ir ļoti skaists mūsu etniskās mūzikas koka augšanas process."
Šī gada izlasē Native Music 17. Traditional/Folk /World-music Latvia ir iekļauti grupu Saucējas, Folk7, Kalnejas, Trejasmens, Jōra, Auļi (kopā ar grupu Banga un Saulkrastu jaukto kori Anima), Tautumeitas, Iļģi, Very Cool People, Dandari, Zari, kā arī mūziķes Katrīnas Dimantas ieraksti. Albuma mākslinieks ir Vadims Kožins un tā noformējumā izmantotas Gata Indrēvica fotogrāfijas. Izlases izdošanu un LMIC stenda ierīkošanu jau no 2006. gada atbalsta Kultūras ministrija un Valsts Kultūrkapitāla fonds.
Latvijas stendā piedalīsies pārstāvji no festivāliem Porta, Dabā un Valmiermuižas etnomūzikas festivāla, kultūras menedžmenta centra Lauska un skaņu ierakstu studijas Lauska, kā arī etniskās mūzikas un citu līdzīgu žanru mākslinieki un menedžeri. Latvijas delegācijas sastāvā uz WOMEX dosies arī ukraiņu mūziķe Darja Leleko, kura jau no marta ir radusi patvērumu Latvijā un ar Lauskas palīdzību meklē iespējas sadarboties ar Latvijas māksliniekiem un saistīties arī ar starptautisko mūzikas pasauli.
WOMEX ir nozīmīgākais pasaules mūzikas starptautiskais forums, kurā tiekas teju 3000 mūziķi, izdevēji, producenti, mūzikas žurnālisti, festivālu organizētāji un citi mūzikas industrijas pārstāvji no visas pasaules. Pasākuma piecās dienās paralēli vairāk nekā 90 valstu stendu izstādei uz vairākām skatuvēm uzstājas apmēram 60 muzikālas apvienības, notiek semināri, konferences, diskusijas un filmu skates. WOMEX 28 gadu pastāvēšanas vēsturē no Latvijas līdz šim forumā ir uzstājusies koklētāja Laima Jansone (2011. gadā), grupa Iļģi (2015. gadā) un Latvijas Kultūras akadēmijas tradicionālās dziedāšanas grupa Saucējas (2019. gadā).
Šī gada izlase Native Music 17 pieejama LMIC mājaslapā, kā arī jau oktobra beigās būs fiziskā veidā pieejama ierakstu veikalos Latvijā un 80 citās pasaules valstīs, kā arī klausāma digitālā formātā Spotify platformā.