Bet kas ir šis Dailes Monstrs? Aktieris Gints Andžāns tam saredz vairākas sejas: "Izrādes kontekstā monstrs pret vienu varoni ir sabiedrība, pret otru – konkrēta personība, pret trešo varoni tā ir dzīve, pret ceturto varoni monstrs ir attiecības. Katram no mums ir savs monstrs."
Šajā izrādē Gints Andžāns ir jauns skolotājs Toms, kurš Derilam (Kārlis Arnolds Avots) – puisim, kas neapmeklē stundas un izceļas ar destruktīvu uzvedību, ir kaitinošs, uzdod nepiedienīgus jautājumus un lieto nepiedienīgus vārdus, – liek ievērot noteikumus. Konflikts starp viņiem abiem ir neizbēgams. "Es necīnos ar viņu, bet mēģinu palīdzēt," precizē G. Andžāns. Lomas veidošanas sakarā, protams, uzjundīja skolas gadu atmiņas, bet Gints teic: "Tik traki ar mani nebija, lai gan šad tad problēmas skolotājiem mēdzu sagādāt. Caur šo lomu spēju nojaust, kā jutās mani pedagogi. Tikai tagad zinu, cik skolotājam jābūt lielai savaldībai, pacietībai, paškontrolei, apņēmībai." Reālajā dzīvē pedagoga lomā G. Andžānam sanācis būt ļoti nosacīti, spēlējot kopā ar jaunajiem aktieriem un atbildot uz viņu uzdotajiem jautājumiem, nevis palīdzot pēc savas iniciatīvas, tāpat arī dažas sezonas strādājot par slēpošanas instruktoru.
Izrādi caurvij tēma par to, ka Derils nemāk dzīvot reālajā pasaulē. Viss, ko Derils zina, nāk no televīzijas un filmām. Viņš apbrīno Čārlzu Mensonu, Džeku Uzšķērdēju un Osamu bin Ladenu, viņu fascinē vardarbība un spīdzināšana... "Pusaudžiem elki ir vajadzīgi, bet tiem jāietekmē pozitīvi, tam jābūt labam piemēram," skaidro G. Andžāns. Viņš pajoko, ka varētu arī izmantot atziņu – "kad mēs augām, tad gan tā nebija". "Droši var apgalvot, ka tagad visatļautības līmenis ir krietni pieaudzis. Nav runa par visiem, bet tomēr visatļautība krietni pārsniedz normas robežas. Paralēli pieaug neaizskaramības līmenis. Par upuri biežāk tiek padarīts skolotājs. Skolotājs, kas paceļ balsi, kļūst par apsūdzēto, lai gan viņš ir sevi aizstāvējis, gribējis panāk temperatūras krišanu klasē. Bet ļoti iespējams, ka es tā runāju, būdams šīs izrādes iespaidā, jo Kārlis Arnolds, precīzāk, viņa varonis, mani ir krietni nokaitinājis."
Izrāde vēsta par sarežģīto pieaugšanas procesu, tāpēc būs saistoša jauniešiem un viņu vecākiem. "Varbūt skolēni sevi nesalīdzinās ar Derilu, bet spēs ieraudzīt, kā tāda uzvedība izskatās no malas un ko tā nodara. Skolotāju viedoklis, iespējams, būs aktīvs – "nu jūs redzat, kā ir!". Es pieļauju, ka skolotāji neko jaunu izrādē neieraudzīs, tā ir viņu ikdiena. Bet vidutājiem, vecākiem, gan varētu rasties iespēja aizdomāties par saviem bērniem."