Šogad aprit 30 gadi kopš janvāra barikādēm – viena no Atmodas laika kulminācijas brīžiem. Janvārī pirms 30 gadiem tauta vienoti atsaucās Latvijas Tautas frontes aicinājumam piedalīties protesta manifestācijā 13. janvārī Daugavmalā. Uzreiz pēc tās, pierādot gatavību noturēt nesen iegūto brīvību, sākās barikāžu veidošana, ar mērķi no ienaidnieka potenciālā uzbrukuma pasargāt svarīgākos objektus.
Divas barikāžu nedēļas no 1991. gada 13. janvāra līdz 27. janvārim bija izšķirošas Latvijas, visas Baltijas un arī Padomju Savienības vēstures tālākajā gaitā. Tautas vienotību un gatavību sargāt brīvību, apliecināja drosme stāvēt pretī ienaidniekam pavisam burtiski. Barikāžu aizstāvju atmiņas, tuvinieku stāsti un ģimenes fotoalbumu krājumi ir svarīgs avots tā laika notikumu izpratnei un iemūžināšanai.
Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājumā šobrīd glabājas vairāk nekā 400 fotogrāfiju, kas dokumentē 1991. gada janvāra barikāžu norisi, tostarp gan profesionālu fotogrāfu darbi, gan amatieru iemūžinātie kadri. Lielākā daļa attēlu – vairāk nekā 300 krāsu un melnbalto fotogrāfiju – glabājas LNVM Tautas frontes muzeja nodaļā, vairāki desmiti fotogrāfiju, negatīvu un diapozitīvu arī muzeja Viduslaiku, jauno un jaunāko laiku vēstures nodaļas kolekcijās. Taču gandrīz katram attēlam, kurā iemūžināts šis svarīgais vēstures posms, ir sava vērtība, īpaši, ja zinām stāstus par fotogrāfijās redzamajiem cilvēkiem – to, no kurienes tie ieradušies aizstāvēt valsts neatkarību, kādos posteņos un cik ilgi tie bijuši. Tādēļ tiek aicināts papildināt laikmeta fotoarhīvu Gadsimta albums ar ģimenēs saglabātajiem barikāžu laika attēliem un stāstiem, kas zināmi par fotogrāfijās redzamajiem notikumiem un cilvēkiem. Līdz šim Gadsimta albumam pievienoti vairāk nekā 1000 attēlu par dažādiem Latvijas vēstures laika posmiem, tostarp arī Trešo atmodu, taču barikāžu laika fotogrāfijas tajā vēl nav pievienotas.
LTV un LNVM cer, ka izdosies atrast vēl neredzētus kadrus un uzzināt jaunus stāstus par notikumiem janvārī pirms 30 gadiem. Tādēļ aicinām iesūtīt fotogrāfijas ne vien no notikumiem Rīgā, bet arī reģionos – ja kāds ir fiksējis barikāžu aizstāvju gatavošanos doties uz Rīgu vai citus notikumus, kas būtiski tieši Barikāžu kontekstā, aicinām fotogrāfijas un stāstus augšuplādēt muzeja vietnē. Iepriekš LTV un LNVM sadarbojās līdzīgas akcijas ietvaros par godu Baltijas ceļa 30. gadadienai. Toreiz tika saņemtas vairāk nekā 200 fotogrāfijas un stāsti no Baltijas ceļa dalībniekiem visā Latvijā. Tas muzejam bija ne tikai daudzskaitlīgs, bet arī vērtīgs ieguvums, un daļa no iesūtītajiem materiāliem iekļauta muzeja krājumā.
Latvijas Televīzija fotogrāfiju iesūtīšanas akciju īsteno kā daļu no kampaņas par godu barikāžu 30. gadskārtai. Muzejam iesūtītās fotogrāfijas tiks izvietotas arī portālā LSM.lv, Barikādēm veltītajās LTV pārraidēs, kā arī, lai Barikāžu stāsti sasniegtu pēc iespējas plašāku auditoriju, ar fotogrāfijām un stāstiem dalīsies LTV konti sociālajos medijos.
Līdz 20. janvārim LTV piedāvās plašu barikādēm veltītu programmu, savukārt portālā LSM.lv būs lasāmi barikāžu atmiņu stāsti no ļaudīm, kuri pirms 30 gadiem bija pavisam jauni. 13. janvārī portālā LSM.lv būs iespējams sekot konferences X stunda. Barikādēm 30 norisei, kurā padziļināti tiks aplūkotas arī iepriekš detalizēti neiztirzātas tēmas, piemēram, gatavošanās barikādēm un mediju kā ziņneša loma.
Barikāžu programmas kulminācija būs 20. janvārī – tad plkst. 11 LTV1 ēterā būs vērojams ekumēnisks dievkalpojums no Rīgas Doma baznīcas, plkst. 18.25 – ziņu speciālizlaidums, kurā par barikāžu trīsdesmitgades notikumiem stāstīs Gundars Rēders un Karīna Rubene, bet uzreiz pēc tam – plkst. 19.05 pirmizrādi piedzīvos Oditas Krenbergas un Gundara Rēdera dokumentālā filma Tautas cietoksnis. Barikādes 1991, kurā būs redzami gan unikāli arhīvu kadri, kas iepriekš plašākai publikai nav izrādīti, gan iepriekš nedzirdētas aculiecinieku liecības. Vakarā, plkst. 21.10, Barikāžu laika noskaņai pietuvoties mēģinās koncertuzvedums 1991. gada barikāžu sajūtu rekonstrukcija. Muzicēs grupa Pērkons, bet atmiņās un sajūtās skatītājus vadīs notikuma vadītāji – Esmeralda Ermale un Jēkabs Reinis. Programmas noslēgumā plkst. 22.15 izskanēs koncertuzvedums Rīgas Domā Mana uguns, kuries.