89 gadus vecais Visvaldis Lācis, publicists un bijušais Saeimas deputāts, ir piedzīvojis abus brīvvalsts laikus un nešaubās, ka pirmās neatkarības laikā Latvija guvusi lielākus panākumus. "Tā bija augoša, plaukstoša valsts," uzsver Lācis. Pirmajā pasaules karā Latvija zaudēja gandrīz miljonu iedzīvotāju: valsts iedzīvotāju skaits bija sarucis no 2,55 miljoniem 1914.gadā līdz 1,6 miljoniem 1920.gadā. Taču pirmās brīvvalsts laikā iedzīvotāju skaits nemitīgi palielinājās. 1939.gada 1.jūlijā laikraksts Jaunākās Ziņas varēja lepni vēstīt, ka pārsniegta divu miljonu robeža. Diemžēl izskatās, ka drīzumā presē varēsim lasīt pretēju virsrakstu: Latvijas iedzīvotāju skaits noslīdējis zem diviem miljoniem. 1991.gadā Latvijā bija ap 2,66 miljoni iedzīvotāju, bet 20 gadu laikā viņu skaits sarucis par vairāk nekā 600 000.
Pirmās brīvvalsts laikā valdīja daudz lielāks optimisms par Latvijas nākotni, jo pēc gadsimtiem ilgas dzīves svešu kungu varā latvieši beidzot jutās kā saimnieki savā zemē. Pēdējos gados Latvijā bieži dzirdamas pesimistiskas prognozes, ka latvieši aizbrauks, izmirs un pēc 100 gadiem šeit vairs nebūs palicis neviens latvietis. Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete uzsver, ka nedrīkst ļauties šādām žēlabām un vairāk jānovērtē tas, ko esam sasnieguši. "Manuprāt, otrās neatkarības laikā mums izdevies sasniegt vairāk nekā pirmās. Tagad esam Eiropas Savienības un NATO dalībvalsts; vairs nebūsim neaizsargāti vēstures un ģeopolitikas pavērsienu priekšā."
Par spīti visām Latvijas problēmām, politologs Ivars Ījabs ir pārliecināts, ka mēs varam lepoties ar pēdējo 20 gadu laikā sasniegto. "Protams, ja paskatās uz dzīves līmeni Nīderlandē un salīdzina ar Latviju, gribas raudāt. Taču esmu redzējis, kā cilvēki dzīvo tādās valstīs kā Moldova, Gruzija, Krievija. Uz šī fona Latvija ir pārtikusi Rietumu valsts. Arī mūsu vēstures kontekstā šis nav bijis tas sliktākais laiks. Es pat teiktu, ka tas bijis viens no labākajiem, varbūt pat labākais posms Latvijas vēsturē."
Vairāk par Latvijas pirmās un otrās brīvvalsts kopīgo un atšķirīgo lasiet Sestdienā!