Daudzi Beļģijā dzīvojošie musulmaņi un jūdaisti, kuri ēd tikai tādu gaļu, kas ir iegūta saskaņā ar viņu reliģijas priekšrakstiem, turpmāk varētu retāk celt galdā savus iemīļotākos gaļas ēdienus. Šomēnes valsts pēc iedzīvotāju skaita otrajā lielākajā reģionā Valonijā spēkā stājās aizliegums nokaut dzīvniekus bez iepriekšējas apdullināšanas. Līdzīga norma kopš gada sākuma ir spēkā Beļģijas lielākajā reģionā Flandrijā. Tas nozīmē, ka vietējie musulmaņi un jūdaisti vairs nedrīkst veikt rituālo kaušanu, kas nepieļauj dzīvnieku apdullināšanu pirms nāves.
Ieviestie aizliegumi ir izraisījuši asas viedokļu sadursmes starp reliģijas brīvības aizstāvjiem un dzīvnieku tiesību sargiem. Otrie apgalvo, ka šo aizliegumu mērķis ir tikai un vienīgi novērst dzīvnieku ciešanas. Tā nedomā musulmaņu un ebreju organizācijas, kas aiz aizliegumiem saskata pret imigrantiem noskaņotu politiķu centienus ierobežot dievticīgo tiesības praktizēt savu reliģiju. Islāmticīgie un jūdaisti tagad apvienojuši spēkus, lai panāktu aizliegumu atcelšanu.
(Ne)humāna nogalināšana
Islāmā un jūdaismā tiek ievēroti noteikti principi pārtikas sagatavošanai. Musulmaņi to dēvē par halālu, bet jūdaisti – par košeru. Daudzi abām ticībām piederīgie strikti seko šiem principiem, arī nedzīvojot islāmticīgās valstīs un Izraēlā, un mītnes zemes veikalu plauktos meklē savai reliģiskajai pārliecībai atbilstošus pārtikas produktus. Atsevišķās Eiropas valstīs ir daudzskaitlīgas musulmaņu un ebreju kopienas, tāpēc tur ir pieprasījums pēc halāla un košera pārtikas, arī gaļas, kas ir iegūta, dzīvnieku nokaujot rituāli.
Musulmaņu un ebreju reliģiskie likumi paredz, ka dzīvniekiem kaušanas brīdī ir jābūt pilnīgi veseliem un pie apziņas, tāpēc tos pirms nāves nedrīkst apdullināt. Saskaņā ar halāla un košera kaušanas principiem, dzīvnieks ir jānogalina ar ārkārtīgi asu un garu nazi, strauji pārgriežot tam rīkli, jūga vēnu, miega artēriju un balseni, skaidro britu raidsabiedrība BBC. Šo procesu var veikt tikai īpaši apmācīti miesnieki, kuriem pirms kaušanas ir jānoskaita īsa pateicība Dievam.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 20. -26. septembra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
skats no malas
ļuļa
Irlielāmērāticams