"Kanādā dzīvoju jau 15 gadu, mans vīrs ir šejienietis, un arī abi bērni dzimuši šeit. Esot prom no dzimtenes, ar cilvēkiem mēdz notikt interesantas pārvērtības – savulaik es ne visai mīlēju Jāņu svinības, jo esmu Līga un manu tēti sauc Jānis… Biju kautrīgs bērns un vienmēr pārdzīvoju, kad ciemiņi mūs ar tēti visādi sumināja un apdziedāja. Tā nu pirmos gadus Kanādā Jāņos vienmēr jutos atvieglota, ka nav jāsvin. Bet, kad pirms desmit gadiem mūsu ģimenē piedzima pirmais bērns, viņam augot, es vēlējos ierādīt, nodot mantojumā latviešu tradīcijas. Tā nu arī mēs sākām svinēt – ar ugunskuru, vainagiem, siera siešanu un zupas vārīšanu uz ugunskura nākamajā dienā pēc Līgo vakara," stāsta Līga.
Ātrā ugunskura zupa
Zupas pamatrecepti reiz man izstāstīja draudzene, kura zināja teikt, ka receptes autors ir mans mīļais latviešu dziedātājs Mārtiņš Freimanis. Šo zupu vienmēr vāru lielos svētkos, kad nākamajā dienā visiem kārojas kaut kā sālīta, lai piesietu dūšu. Un ātri! Vislabāk zupa sanāk, vārīta uz ugunskura!
Vajadzēs:
- burkānus
- sīpolus
- šampinjonus vai citas līdzīgi gatavojamas
- sēnes
- dažādus zaļumus
- sauju skābeņu
- vārītas olas
- mazās nūdeles
- kausēto sieru
- svaigu gurķi
Gatavošana:
1. Sīki sagriež sīpolus un burkānus un apcep katlā sakarsētā eļļā. Var piecept klāt arī gabaliņos sagrieztu cauraudzīti. Sēnes sagriež šķēlītēs un apcep kādu brīdi kopā ar sīpoliem, lai iebrūnē un zupa iegūst garšu.
2. Tad pievieno dažādus sakapātus zaļumus un pārlej visam buljonu vai ūdeni. Starp zaļumiem noteikti jābūt nedaudz skābenēm, bet ne pārāk daudz, lai zupa tikai iegūst skābenu garšu, nevis kļūst par skābeņu zupu.
3. Met klāt arī nūdelītes un beigās iegriež vārītas olas. Atsevišķi vārīta ola gan labāk piestāv virtuves, nevis ugunskura zupai, tāpēc var arī vienkārši piesist klāt jēlas olas un zupu izmaisīt. Uzvāra, iemaisa vēl kausēto sieru, un gatavs!
4. Svaigos gurķus sagriež gabaliņos, un katrs pēc patikas pievieno tos jau savā šķīvī.
Var, protams, cept krāsnī, bet ugunskura pelnos cepti kartupeļi garšo daudz labāk – vismaz mūsu bērni tā uzskata! Pildījumā tupenim var likt, ko vien sirds kāro, bet mēs pieturamies pie tradicionālā biezpiena vai mājas siera ar lociņiem.
Pildītie kartupeļi
Vajadzēs:
- 6 palielus kartupeļus
- mazliet olīveļļas
- jūras sāli
- biezpienu vai mājas sieru
- zaļumus – maurlociņus, bet var arī dilles, svaigu koriandru, baziliku, kas nu kuram labāk garšo!
Gatavošana:
1. Kartupeļus nomazgā, nosusina, apvārta olīveļļā un pārkaisa ar rupjo jūras sāli.
2. Liek cepeškrāsnī 200 grādos uz 40 minūtēm vai ilgāk (atkarīgs no tupeņu lieluma) vai tin folijā un ierušina ugunskura pelnos.
3. Ugunskurā cepot, ik pa brīdim jāpārbauda, vai kartupeļi jau nav gatavi. Vēl karstos kartupeļos iegriež padziļas krusteniskas rievas un kartupeli no galiem saspiež, lai vidus atveras.
4. Sasmalcina lociņus vai citus zaļumus. Biezpienu vai mājas sieru sapilda tupeņos, pārkaisa zaļumus, uzber sāli, un labu apetīti!
iesaka izmēģināt receptes kopā ar atbilstošāko vīnu:
KWV CLASSIC COLLECTION PINOTAGE
Dienvidāfrika
Sauss un elegants sarkanvīns, kam piemīt patīkami zemeņu, sarkano ķiršu un aveņu aromāti. Garšas paletē dominē augļainais raksturs, ko patīkami papildina vaniļas un marcipāna nots pieskaņa. Ieteicams pasniegt 16-18°C temperatūrā kā kompanjonu pie gaļas ēdieniem vai pie makaroniem ar tomātu mērci.
Baudiet elegantos KWV Classic Collection sarkanvīnus pie gaļas ēdiniem Līgo svētkos!
ALKOHOLA LIETOŠANAI IR NEGATĪVA IETEKME, TĀ PĀRDOŠANA, IEGĀDĀŠANĀS UN NODOŠANA NEPILNGADĪGĀM PERSONĀM IR AIZLIEGTA.