Ungārijā pirms nu jau aptuveni 10 gadiem nokļuvu, pateicoties mīlestībai. Kad rozā brilles nokrita, lielā mīla pajuka, sapratu, ka esmu svešā zemē un samērā viens. Varēju jau braukt atpakaļ, taču bija radušies savi pienākumi un vēl man šī zeme bija iepatikusies, arī nacionālie ēšanas paradumi. Tā kā gaļu uzturā lietoju maz, īpa- ši man simpatizē bagātais vietējo dārzeņu izmantojums. Atzīšos, man šeit netrūkst Latvijas produktu un ēdienu, taču ir dažas lietas, kuras pagatavojot gribot negribot veidojas siltas asociācijas ar mājām, bērnī- bu, draugiem, ģimeni un Latvijas vasaru.
Mazsālīti gurķīši
Ungārijā tos taisa citādi, parasti asākus un ar dažādu garšu sajaukumiem. Man garšo arī tādi, bet tad jau labāk konservēti burkās. Mazsālītie man asociējas ar ne pārāk uzbā- zīgu, svaigu garšu, un šis diļļainais variants ir īpaši maigs. Es nekad netaisu arī pārāk daudz, jo īstā garša tiem saglabājas tikai pāris dienu un tad jau atkal var ielikt jaunus.
15 minūšu / 3l burka / vienkārši
Vajadzēs:
- 2 kg mazu gurķīšu 200 g diļļu
- 4 ēd. k. sāls
- 4 ēd. k. cukura
- 2 ēd. k. etiķa (9%)
- l,5 l ūdens
- 1 neliela ķiploka galvu piparu graudus sinepju graudus
Gatavošana:
1. Sagriež dilles un gurķiem nogriež nelielus galus.
2. Gurķus un dilles pamīšus liek stikla burkā. Apakšā ieliek dilles, tad gurķus un tā turpina, kamēr gurķi beidzas. Pa starpu kārtām ieber pa kādam piparam un sinepju graudam, arī ķiploka daivas – var nemizotas.
3. Uzkarsē ūdeni un izšķīdina tajā cukuru un sāli. Kad ūdens sāk burbuļot, to noņem no plīts, piemaisa etiķi un lej uz gurķiem.
4. Gurķus var sākt ēst jau pēc kādām četrām stundām, bet vislabāk tie garšo tieši nākamajā dienā.
Garšaugu sviests
Zaļumu sviests ir izņēmums, ko lieku uz maizes (bērnībā uz ķieģelīša), kopš sevi atceros, jo maizi gandrīz vienmēr ēdu tāpat pliku, bez nekā. Otrs izņēmums ir baltmaize ar krējumu un cukuru. Zaļumu sviestā var ērti iejaukt arī dažādas veselībai noderīgas zālītes, ko citādi grūti apēst.
10 minūšu / 6 porcijas / elementāri
Vajadzēs:
- 100 g sviesta
- ķiplokdaiviņu
- 1 ēd. k. sīki sakapātu pētersīļu
- 1 ēd. k. smalki sagriezta bazilika citus garšaugus pēc patikas vai vajadzības
- piparus, rupji graudaino sāli
Gatavošana:
1. Sviestu patur istabas temperatūrā, lai tas kļūst mīksts.
2. Smalki sasmalcina zaļumus, pievieno tos sviestam, pieber vēl nedaudz sāls un rūpīgi saspaida ar dakšiņu. Specifiskas garšas pievieno uzmanīgi un nelielos daudzumos, lai pārāk nenomāc citas. Ķiploku (saspiež ar ķiplokspiedi) es parasti klāt lieku vēsajā ziemas un rudens periodā. Pavasarī, kad sadīgst svaigie garšaugi, man ķiploka stiprā garša pie sviesta vairs neprasās.
3. Zaļumu sviestu pilda māla trauciņos un pārkaisa ar rupjo graudu sāli.
iesaka izmēģināt receptes kopā ar atbilstošāko vīnu:
KWV CLASSIC COLLETION CHARDONNAY / DIENVIDĀFRIKA
Elegants sauss baltvīns, kas veidots no Chardonnay šķirnes vīnogām. Vīns ir apveltīts ar elegantu un svaigu raksturu, ko papildina apelsīna ziedu, persiku un bumbieru aromātu nianses. Garšas paletē jūtama neliela mineralitātes nots pieskaņa. Ieteicams pasniegt 9-10°C temperatūrā gan kā aperitīvu, gan kā kompanjonu pie jūras veltēm, krēmīgām pastām un dažādiem vistas gaļas un zivs ēdieniem.
CALVET CHARDONNAY VIN DE PAYS D'OC / FRANCIJA
Viegls, sauss baltvīns no 100% Chardonnay šķirnes vīnogām, ražots Langedokas reģionā. Šo vīnu, ar samtainu struktūru un patīkamu skābumu, ieteicams pasniegt labi atdzesētu 8-9°C temperatūrā. Labi sader ar viegliem gaļas ēdieniem un pikantiem dārzeņiem.
ALKOHOLA LIETOŠANAI IR NEGATĪVA IETEKME, TĀ PĀRDOŠANA, IEGĀDĀŠANĀS UN NODOŠANA NEPILNGADĪGĀM PERSONĀM IR AIZLIEGTA.