Pēdējo pusgadu Lauris mitinās Turcijā: "Turku virtuve ir ļoti bagātīga ar garšām un aromātiem, tāpēc vienīgais, kā man kā latvietim reizēm pietrūkst, ir tīras un vieglas smaržas, piemēram, kā smaržo vienkārši vārītu kartupeļu garaiņi bez nekādām garšvielām… Bet tas tā – filozofējot. Īstenībā man pikanti ēdieni garšo jau kopš bērnības, jo vecmammai senčos bija gruzīni un viņa labprāt gatavoja ar asumiņu un kreftīgu piesitienu."
Paštaisīta majonēze
"Recepte, kuru iemācījos, reiz Lieldienas sagaidot Vācijā, – es no savas puses demonstrēju olu krāsošanu sīpolmizās, bet vācu meitene mani mēģināja pārliecināt, ka pašgatavota majonēze ir gandrīz vai veselīga. Tas mazliet nogludināja pretrunu starp manu kopš bērnības apspiesto kāri pēc šī brīnišķīgā produkta un sajūtu, ka majonēze ir kaut kas organismam nevajadzīgs vai pat ļoti kaitīgs. Tikai jālieto kvalitatīva olīveļļa un jābūt pārliecībai par olu svaigumu un izcelsmi."
10–15 minūšu
kā paciņa veikalā
viegli
Vajadzēs
- 1 olas dzeltenumu
- pusi tējkarotes sinepju (es izmantoju Dižonas)
- 125 ml labas olīveļļas
- 1 tējkaroti citronu sulas
- 1 tējkaroti cukura
- sāli pēc garšas
Gatavošana
1. Sakuļ olas dzeltenumu ar sinepēm.
2. Nepārstājot kulšanu, eļļu sākumā pievieno pa pilītei.
3. Tad eļļu sāk liet smalkā strūkliņā (lēnītēm), nepārstājot kult. Ja ola sarec, eļļas liešana ir notikusi pārāk strauji. Tādā gadījumā ņem vēl vienu dzeltenumu, sakuļ ar sinepēm un uzmanīgi, lēnām sakuļ ar sarecējušo olu.
4. Piepilina citronu sulu, pieber cukuru un sāli pēc garšas.
Karijs ar dārzeņiem un vārītām olām
"Atceros, ka bērnībā mana vecmamma pēc Lieldienām vārīja tādu diezgan asu sinepju mērci, kurā iepeldināja veselas, vārītas olas, un to ēda ar svaigiem zaļajiem lociņiem. Laika gaitā, austrumu virtuvi iemīlēdams, esmu šo recepti uzlabojis pa savam – sinepju gan tur vairs nav, toties ir visādas garšvielas."
30 minūtes
5-6 porcijas
ļoti viegli
Vajadzēs
- 3 lielus kartupeļus
- 1 lielu sīpolu
- 1 nelielu brokoli (vai ziedkāpostu)
- pāri ķiplokdaivu
- čili pasta harisu (var nopirkt arī Latvijā!) vai svaigu pāksti
- nedaudz svaiga ingvera sakņu
- garšvielas: saberztas kumīna sēklas, kurkumu, kariju, paprikas pulveri
- 1 lielu bundžu (750 ml) konservētu tomātu savā sulā
- 1 bundžu (400 g) kokospiena
- 6 cieti vārītas olas
- kinzu vai citus svaigus zaļumus pēc izvēles
Gatavošana
1. Novāra kartupeļus ar visu mizu (var izmantot arī vienkārši vārītus) un atsevišķi brokoļu rozetītes – nevajag pārvārīt, labāk, lai vismaz brokoļi ir drusku kraukšķīgi.
2. Pannā karstā eļļā apcep sagrieztu sīpolu, ķiplokus, pierīvē ingveru un saber visas garšvielas. Konservētos tomātus savā sulā var iepriekš sablendēt, tad tos pievieno pannas saturam. Tāpat arī kokospienu. Visu samaisa un atstāj uz mazas uguns.
3. Nomizo vārītos kartupeļus, sagriež šķēlēs un kopā ar brokoļiem arī liek pannā, visu apmaisa, ļauj, lai uzmet burbuli, un beigās saliek iekšā arī vārītu olu pusītes. Pārkaisa ar kinzu vai citiem zaļumiem.
iesaka izmēģināt receptes kopā ar atbilstošāko vīnu:
Īsts kagors ir ar tradīcijām bagāts dzēriens, ko vēsturiski saista ar Lieldienu laiku. Mēdz teikt, ka kagora tumšsarkanā rubīna krāsa simbolizē Kristus asinis. Tas ir vienīgais vīns, kuru izmanto baznīcā, kā arī vienīgais alkoholiskais dzēriens, kuru atļauts dzert gavēņa laikā. Šo tradīciju aizsācis cars Pēteris I, kurš pēc vīna nobaudīšanas Francijā iepirka to un ieviesa Krievijas pareizticīgo baznīcā.
Daos Kagor atrodams visos Latvijas veikalos.
ALKOHOLA LIETOŠANAI IR NEGATĪVA IETEKME, TĀ PĀRDOŠANA, IEGĀDĀŠANĀS UN NODOŠANA NEPILNGADĪGĀM PERSONĀM IR AIZLIEGTA.