Daudzi klienti apgalvo, ka viņus uz radikālo rīcību pamudinājusi skatīšanās uz savu seju videokonferenču laikā.
Attālinātais darbs pavasarī lielai daļai strādājošo lika pa īstam iepazīt videosaziņu un arī tās tumšās puses. Piemēram, vājam signālam brīžiem raksturīgo attēla sastingšanu. Ilgstoši veroties neveiksmīgā pozā noķertā bildē, cilvēks mēdz savā sejā pamanīt detaļas, kam iepriekš nav pievērsis uzmanību. Un tādā mirklī acīmredzot prātā mostas radikālas domas.
Pamana trūkumus
Šādu notikumu gaitu var rekonstruēt, pētot pārmaiņas statistikā par ASV veiktajām plastiskajām operācijām šajā gadā un pacientu motivācijas maiņu. Vasarā strauji palielinājās pieprasījums pēc deguna formas uzlabošanas un grumbu novākšanas. Lai arī konkrētu pieauguma procentu pētījuma veicēji neuzrāda, viņi apgalvo, ka tas ir lielāks nekā jebkad iepriekš.
Mediķi pieprasījumu pēc sejas uzlabošanas procedūrām skaidro ar diviem faktoriem. Pirmkārt, videokonferences saasina uztveri, jo uz savu attēlu nākas skatīties ilgstoši. Iepriekš cilvēki bija samierinājušies ar vizuālajiem trūkumiem, jo savu seju ierauga tikai dažas reizes dienā, toties nemitīgu vēršanos uz tiem ir grūti pārdzīvot. Vēl jo vairāk tāpēc, ka kamera mēdz izkropļot attēlu, atspoguļojot platāku seju un lielāku degunu.
Otrs aspekts ir emociju sakāpinājums un depresija, kas daļai sabiedrības bijis neizbēgams izolācijas perioda blakusprodukts. Šādā stāvoklī cilvēkiem piemīt tieksme pieņemt neracionālus lēmumus.
Kameras vaina
''Neproporcionālais Zoom platformā pavadītais laiks var ierosināt paškritisku salīdzināšanos,'' žurnālā Facial Plastic Surgery & Aesthetic Medicine skaidro pētījuma autore Arianna Šadi-Koruša no Masačūsetsas Vispārējās slimnīcas, ''tas liek cilvēkiem doties pie ķirurga pēc palīdzības, ko viņi pat nebūtu apsvēruši pirms mēnešiem ilgas sēdēšanas pie monitora.''
Citā pētījumā jau noskaidrots, ka no 30 centimetru attāluma nofilmēts deguns proporcionāli uz sejas izskatās par 30% lielāks nekā no pusotra metra distances. Tas izskaidrojams ar tīmekļkameru lēcas fokusēšanās īpatnībām – filmējot tuvumā, tā objektus padara apaļīgus, tādēļ seja, vaigi un deguns izskatās resnāki.
Priecē sevi un citus
Darba autori aicina pacientus kritiski izvērtēt datora ekrānā redzēto un apzināties, ka dzīvē viņi izskatās citādi, tādēļ ne vienmēr ir nepieciešams likties zem skalpeļa. Tomēr viņi arī norāda, ka ārienes uzlabošana patiešām var paaugstināt ne vien paša pacienta pašapziņu, bet arī apkārtējo noskaņojumu.
Piemēram, pēc grumbu samazināšanas cilvēki parasti izskatās jaunāki, smaidošāki un laimīgāki, un viņu izstarotais pozitīvisms uzmundrina arī citus cilvēkus.
Interesanti, ka pagājušajā gadā, vēl pirms pandēmijas, 72% plastiskās operācijas pacientu par manipulācijas veikšanas motivāciju norādīja vēlmi labāk izskatīties pašbildēs. Šogad galvenā vēlme ir glītāka seja videozvanā.