Karš Ukrainā nesaudzē neko, tostarp kultūras pieminekļus. Lai sniegtu palīdzību cietušo kultūrvēsturisko būvju saglabāšanā, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki sadarbībā ar Kultūras ministriju (KM), kas šim mērķim piešķīra 24 tūkstošus eiro, no 6. līdz 16. jūnijam veica vairāku objektu trīsdimensionālo skenēšanu, fiksējot bojājumus un iegūstot datus, kā arī vienlaikus nododot pieredzi un mācot Ukrainas speciālistus.
Latvijai jau ir pieredze šādos projektos, piemēram, Irākā un Sīrijā, kā arī citos Tuvo Austrumu objektos, kas iekļauti UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Pavasarī tika veikti uzmērījumi seno karavānu pilsētā Karjatā Al Favā (Qaryat Al Faw) Saūda Arābijā, lai izveidotu tās virtuālās un papildinātās realitātes modeli, kuru varēs izmantot vēstures izzināšanā. Bet pirmo reizi kultūrvēsturiskā mantojuma glābšanas braucienā kara apstākļos devās RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Ģeomātikas katedras asociētais profesors Māris Kaļinka. Kopā ar viņu bija arī RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes doktorants Kirils Gorovojs un UNESCO eksperts, SIA ARCHItrāvs valdes loceklis Bruno Deslandess. Iepriekš Māris Kaļinka šādu uzdevumu pildījis arī citās valstīs, tiesa, ne karojošā zemē, apmācot kultūras mantojuma pārstāvjus un akcentu liekot uz to, kā saglabāt, kas vēl palicis.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 15.-21. jūlija numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!