«Modernās sabiedrības dzīvesveida un vajadzību radikālo izmaiņu dēļ lauku kopienas piedzīvo nopietnu izdzīvošanas krīzi: novecojošu populāciju, bezdarbu, jaunu cilvēku emigrāciju, kopienas identitātes zaudēšanu. Dramatiskā zemes pamešana pilsētas dēļ ir izjaukusi seno attiecību harmoniju starp cilvēku un dabu līdz lūzuma punktam,» stāsta Luka Berti. Fotogrāfs dzimis 1978. gadā Florencē Itālijā un šobrīd strādā Kopenhāgenā Dānijā.
«Kā profesionāls dokumentālās fotogrāfijas pārstāvis lauku kopienu dzīves dokumentēšanu es uztveru kā ļoti nopietnu uzdevumu. Cilvēks un daba Latvijā ir daļa no plašāka projekta, kas dokumentē XXI gadsimta lauku kultūras Skandināvijas, Baltijas un Austrumeiropas valstīs. Cilvēks un daba Latvijā mērķis ir demonstrēt Latvijas ainavas skaistumu un saglabāt to atmiņās ar foto dokumentācijas palīdzību,» stāsta fotogrāfs. «Senie ciemati ar tipiskajām koka mājām, baznīcas un lauku sētas. Gadsimtiem ilgi tās ir raksturojušas fiziskos aspektus un sociālo dzīvi laukos, simbolizējot harmoniju starp cilvēku un dabu Latvijā.» Tikšanās ar Luku Berti notiks 16. janvārī plkst. 18 Latvijas Fotogrāfijas muzejā.
Savukārt Valmieras bibliotēkā līdz 31. janvārim skatāms franču fotogrāfa Stefana Sudjēra Latvijas ceļojums. Fotogrāfs atklāj Latvijas vienkāršo un neskarto ainavu skaistumu, ko iepazinis 26 dienās, šķērsojot Latviju no rietumiem līdz austrumiem 557 kilometru garumā. Ekspedīcijas apraksts lasāms: www.latvia2014.blogspot.fr. 1970. gadā dzimušais S. Sudjērs ir studējis gan banku zinības Luksemburgā, gan tieslietas un teoloģiju Francijā. Strādājis dažādās firmās kā direktors, jurists un ģenerālsekretārs, tomēr radošais gars - ceļošanas un fotografēšanas kaislība - ņēmis virsroku.
No 16. janvāra Latvijas Fotogrāfijas muzejā skatāma vēl viena izstāde - japāņu fotomākslinieka Hirohisas Koikes Desiderium. Tajā fotogrāfs atklājis savu nepiepildīto mīlestību pret latviešu meiteni. Franču rakstnieks Moriss Blanšo reiz rakstījis: «Alkas sakņojas zvaigznes nesasniedzamībā, debesu pielūgsmē, Visuma pievilcībā.»
Hirohisa Koike paskaidro: «Fotogrāfiju sērijas nosaukums Desiderium latīniski nozīmē alkas, atsaucoties uz vārdu «zvaigzne» (latīniski - siderium). Kad viesojos Latvijā 2013. gadā, es Rīgā satiku kādu meiteni, kurā acumirklī iemīlējos. Viņai bija draugs, un veidot attiecības tobrīd likās neiespējami. Manas jūtas pret viņu ar katru dienu kļuva arvien dziļākas, un drīz biju pārliecināts, ka esmu sācis pēc viņas alkt. Es uzņēmu viņas portretus vietās, kuras apmeklējām kopā, taču alkas nav mīlestība, un tās nesaveda mūs kopā. Kā jūnija debesis Latvijā - tu zini, ka tajās jābūt daudz zvaigznēm, taču nespēj tās ieraudzīt, jo ir pārāk gaišs.» Tikšanās ar H. Koiki notiks Latvijas Fotogrāfijas muzejā 16. janvārī plkst. 18.