Trešdienas rītā te sastopam itin daudz senioru. Starp viņiem ir arī Ritas kundze no Ķengaraga: «Kopš esmu sākusi apmeklēt dienas centru, mana dzīve ir mainījusies uz labu. Esmu cilvēkos, kustos, dejoju, man radušās jaunas draudzenes un pašai ir gandarījums par piepildītām vecumdienām.»
Ir sociāli aktīvi
Dienas centrs Kastanis Latgales priekšpilsētā, Lomonosova ielā 1/19 apmeklētājiem ir atvērts jau ceturto gadu. «Dažādām klientu grupām dienas laikā nodrošinām sociālās rehabilitācijas pakalpojumus, kas ietver sociālo prasmju attīstīšanu, izglītošanu, brīvā laika pavadīšanas iespējas, atbalsta un pašpalīdzības grupu darbību, organizējam resursu piesaisti sociālo problēmu risināšanai,» stāsta Ingrīda Tikiņa, Rīgas Sociālā dienesta Dienas centra pilngadīgām personām Kastanis vecākā sociālā darbiniece.
Daļa no dienas centra apmeklētājiem ir darbspējīgā vecumā, taču, ņemot vērā centra darba laiku (darba dienās no plkst. 9 līdz 17; pirmdienās līdz plkst. 18, bet piektdienās līdz plkst. 16), biežāk nekā citi šeit savu brīvo laiku pavada Ķengaraga seniori. «Aktivitātes, kurās viņi iesaistās, ļauj atjaunot vai nezaudēt savas dzīves kvalitāti. Tas ir brīnišķīgi, ja arī pensijas vecumā seniors var būt aktīvs, atrast draugus, iemācīties ko jaunu, padalīties arī ar savām prasmēm vai vienkārši - būt kopā ar citiem. Lielākā daļa mūsu senioru izvēlas dzīvot sociāli aktīvu dzīvesveidu un bieži vien piedalās ne vienā vien, bet vairākās nodarbībās,» teic Ingrīda Tikiņa.
Seniore Anna Bukovska Kastanī iegriežas gandrīz katru dienu: «Pensijā esmu jau 15 gadu. Izstāvēju garu rindu un tagad dzīvoju tepat, sociālās mājas dzīvoklī. Sākumā domāju - nu esmu nabagmājā, bet tā tas nav! Man patīk! Turklāt šajā mājā esošais dienas centrs sniedz daudz iespēju - piedalījos pērļošanas, apgleznošanas nodarbībās, tagad mācos angļu valodu, apmeklēju vingrošanu. Bet vislabāk man patīk puķes.» Annas kundze pati pieteikusies Kastanī uzņemties šefību pār istabas augiem un nāk regulāri tos apkopt un aplaistīt.
Slimības te aizmirstas
Dienas centrā Kastanis var saņemt sociālo darbinieku konsultācijas vai informāciju saistībā ar sociālajiem vai citiem jautājumiem. Darbinieki uzklausa seniorus, sniedz psiholoģisko atbalstu, palīdz šķetināt dažādas personīgas, sadzīviskas situācijas. Centrā ir iespēja izmantot četrus datorus ar interneta pieslēgumu. Dienas centra darbinieki palīdz datora un interneta lietošanas pamatiemaņu apguvē. Arī Anna Bukovska datorprasmes apguvusi tieši ar sociālo darbinieku palīdzību: «Sākumā Ingrīda man iemācīja lietot e-pastu, bet tagad jau esmu apguvusi arī Skype un nāku šeit, lai sazinātos ar mazbērniem Dānijā.»
Lai uzlabotu fizisko formu, aktivizētu savu ķermeni, kā arī sirds un asinsvadu sistēmu, vecākās paaudzes ļaudis šeit izmanto divus dažāda veida velotrenažierus. Savulaik seniori šeit apguvuši nūjošanu, un Annas kundzei tas joprojām saglabājies kā viens no fizisko aktivitāšu veidiem ikdienā. Ļoti pieprasītas ir vingrošanas nodarbības, bet jo īpaši Anna gandarīta par enerģētiski iedarbīgajām taiczi cjuaņ atveseļojošajām vingrošanas stundām.
Pērn Kastanis piedalījās projektu konkursā brīvprātīgo darba programmas īstenošanai un saņēma Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta atbalstu projekta Veselība, izglītība un radošums - rokrokā! realizēšanai. Tā ietvaros radošajās darbnīcās tika darināti filcējumi, dekupāžas un stikla apgleznošanas tehnikā rotāti trauki, apgleznotas zīda šalles un vitrāžas. Piemēram, apgleznotās zīda šalles tiek izmantotas līnijdejotāju priekšnesumos. «Līdz ar to notiek lielāka savstarpējā komunikācija un sapratne. Dalībnieki var piedalīties dažādās nodarbībās, līdz ar to pilnveidojot savu personību dažādos aspektos,» stāsta Ingrīda Tikiņa.
Līnijdejas Kastanī kļuvušas ļoti iecienītas, tās vada Valdas kundze, seniore ar lielu dejošanas pieredzi, ko savulaik apguvusi citos Rīgas dienas centros. «Te man patīk vislabāk,» uzsver Valda. Tagad Valda līnijdejas māca desmit seniorēm Kastanī. «Esmu izaugusi tiktāl, ka jaunas dejas arī internetā mācos. Manas seniores prot jau 20 dejas. Līnijdejošana ļoti uzlabo veselību un garastāvokli,» uzsver Valda un saka, ka pati esot tam lielisks piemērs: «Dejojot esmu notievējusi! Dejošana sniedz milzums pozitīvu emociju. Mums te dejo arī divas vājredzīgās kundzes - ja grib, visu var iemācīties!»
Ingrīda Tikiņa uzslavē Valdas kundzes veikumu: «Redzot viņas fantastisko enerģiju un mirdzumu dejotāju acīs, dzirdot kantri mūzikas ritmus, gribas kustēties līdzi!» Pašas sirmās dejotājas atzīst - dejošanas brīdī aizmirstas visas slimības, nebūšanas un raizes. Eleonoras kundze uz dienas centru nāk dejot līnijdejas un apgūst vācu valodu: «Nāku arī, lai komunikācijā neaizmirstu latviešu valodu. Mēs te labi saprotamies, un mums ir jautri!»
Plašas iespējas mācīties
Lielākā daļa no pērn realizētā projekta aktivitātēm Kastanī turpinās ilgtermiņā. Pašlaik seniori var nākt arī uz angļu un vācu valodas nodarbībām. Kā stāsta Ingrīda Tikiņa, ar apbrīnojamu entuziasmu, sirsnību un lielu pacietību nodarbības vada brīvprātīgās seniores - pasniedzējas ar ievērojamu pedagoģisko pieredzi Dzintra Vilāne un Mirdza Ķiploka.
Dienas centrā seniori var arī vienkārši tikties, veidot domubiedru grupas, palasīt presi, grāmatas. Kopīgi tiek svinēti svētki - notiek Ziemassvētku ieskaņas, Lieldienu, Līgo svētku, valsts dzimšanas dienas svētku pasākumi. Atsaucīgas ir mūzikas skolas, piemēram, Rīgas 3. mūzikas skola un Rīgas Latgales priekšpilsētas mūzikas un mākslas skola, kuru audzēkņi dienas centrā labprāt sniedz koncertus. Ingrīda Tikiņa stāsta arī par jauko sadarbību ar Rīgas Centrālās bibliotēkas filiālbibliotēku Rēzna, kopā ar tās darbiniekiem Kastanī tiek organizētas tikšanās ar sabiedrībā populāriem māksliniekiem, aktieriem, rakstniekiem, publicistiem. No 22. janvāra filiālbibliotēkas Rēzna darbinieki dienas centra telpās katru otro nedēļu ceturtdienu rītos organizēs arī grāmatu apmaiņas punktu.
Savukārt tie, kas vēlas no jauna iemācīties vai atsaukt atmiņā sarīkojuma deju soļus, var apmeklēt deju un kustību nodarbības pie Lindas Šteinbergas - atsaucīgas, jaunas, bet pieredzes bagātas dejotājas. Pavisam jauns pakalpojums, ko vada prasmīga zīmētāja, arhitekte Vanda Bulava, šogad ir zīmēšanas nodarbības.
«Ir prieks strādāt, redzot, ka cilvēki nāk ar aizrautību, aktīvi piedalās un - dzirdot labus, sirsnīgus vārdus. Darbs sagādā gandarījumu, saprotot un izjūtot, ka cilvēkiem pozitīvā veidā mainījusies ikdiena, viņu dzīve kļuvusi aktīvāka, krāsaināka, radošāka,» atzīst vecākā sociālā darbiniece Ingrīda Tikiņa.