Griezīs nost
Iepriekš par plāniem samazināt militāros izdevumus paziņoja tādas NATO dalībvalstis kā Vācija, Francija un Lielbritānija. Kārta pienākusi arī ASV. R. Geitss paredzējis veikt lielāko aizsardzības reformu pēdējo desmit gadu laikā. «Kā minimumu es plānoju ierosināt mākamo divu gadu laikā likvidēt vismaz 50 ģenerāļu un admirāļu posteņus, kā arī 150 augstāko civilo vadītāju amatus,» preses konferencē sacīja R. Geitss un piebilda, ka tāds samazinājums līdzinātos pusei no militāro un civilo amatu pieauguma kopš 2000. gada.
Viņš ierosinās likvidēt Norfolkā Virdžīnijas štatā bāzēto ASV Apvienoto spēku pavēlniecību, kas nodarbojas ar karavīru apmācību un pārrauga militāro doktrīnu ievērošanu citās armijas struktūrvienībās.
Pavēlniecība nodarbina 2800 militārpersonu un civilo darbinieku, kā arī 3000 līgumdarbinieku. Ik gadu Pentagonam tās uzturēšana izmaksā 250 miljonus dolāru (130 miljoni latu), raksta AFP. Paredzēts, ka pēc likvidēšanas pavēlniecības funkcijas tiks nodotas Apvienotajam štābam.
Nākamo triju gadu laikā plānots par desmit procentiem samazināt līgumdarbinieku algošanai paredzēto budžetu, lai samazinātu armijas «milzīgo atkarību» no darbaspēka, kas piesaistīts no ārpuses.
Kopš 2001. gada ASV militārais budžets ir divkāršojies un pieaudzis līdz 700 miljardiem dolāru (364 miljardi latu). R. Geitsa ieplānotās reformas rezultātā turpmākajos gados militāros izdevumus paredzēts samazināt par 100 miljardiem dolāru (52 miljardi latu).
Štatu intereses
ASV prezidents Baraks Obama apsveicis aizsardzības ministra iniciatīvu, jo tas esot «solis pretī reformai, lai samazinātu pārmērīgās izmaksas un pārkārtotu to, kā Pentagons strādā». «Šīs reformas garantēs, ka mūsu valsts ir aizsargātāka, spēcīgāka un finansiāli daudz atbildīgāka,» teikts B. Obamas paziņojumā.
Lielu pretestību R. Geitsa plāns izpelnījies no kongresmeņiem, kuru pārstāvētajos štatos daudzi cilvēki ir nodarbināti militārajā sfērā vai arī to darbs ir atkarīgs no armijas pasūtījumiem. «R. Geitsam un viņa komandai būs jāpārliecina komitejas locekļi, ka šie pasākumi nevājinās mūsu valsts aizsardzību,» sacīja Pārstāvju palātas Bruņoto spēku komitejas loceklis no republikāņu partijas Baks Makeons. Bet demokrātu senators Džims Vebs no Virdžīnijas aicināja «rūpīgi iepazīties ar lēmuma par Apvienoto spēku pavēlniecības likvidēšanas pamatojumu un apzināties tā ietekmi uz Norfolkas iedzīvotājiem».